banner30

banner29

Kubbet-üs Sahra nerededir? Kubbet-üs Sahra'nın önemi...

Habervakti.com olarak Kudüs'e gerçekleştirdiğimiz ziyarette kimi zaman sevindik, kimi zaman üzüldük. nakledilen bilgiler ışığında bazen şaşırdık, bazen gözlerimiz doldu. İşte o manevi bahçeden sizin için derlediğimiz, tadına doyamadığımız nimetler...

Dosya 01.07.2019, 16:51 01.07.2019, 18:42
Kubbet-üs Sahra nerededir? Kubbet-üs Sahra'nın önemi...

Habervakti.com olarak Kudüs'ü ziyaret ettik. Gerçekleştirdiğimiz ziyaretten maneviyat heybemiz dolu dolu döndük. Bir çok peygamberin evi, makamı olan, aynı zamanda bir çok sahabenin ve ulemanın da metfun bulunduğu Kudüs'ün yani aslında bizim tarihimizin, müslümanların izzetinin, işgal altında oluşuyla hüzünlendik. İşgalin insanlar üzerindeki etkisini yerinde ve hatta yaşayarak gördük. 

KUDÜS NERESİDİR?

Kudüs dünyada Orta Doğu denildiği zaman ilk akla gelen şehirlerden biri. Orta Doğu'daki savaş, işgal, ambargolar, katliamlar, ve benzeri sorunların merkezinde yer alan şehir. Coğrafi olarak Orta Doğu’da Akdeniz ve Ölüdeniz’in kuzey sınırı arasında konumlanan Kudüs, insanlık tarihinin en eski yerleşim yerlerinden. Üç semavi din İslamiyet, Yahudilik ve Hristiyanlık için kutsal yapılara ve tarihi olaylara tanık olan Kudüs, 5 bin yıldır yerleşimin devam ettiği bir merkez.

MESCİD-İ AKSA NERESİDİR?

Bu başlık altında doğru bilinen bir yanlışa açıklık getirelim. Mescid-i Aksa bir çok kişi tarafından resimlerde görülen sarı kubbeli mescid zannedilir fakat Mescid-i Aksa, sarı kubbeli mescidin yani Kubbet-üs Sahra'nın da içinde bulunduğu etrafı surlarla çevrili olan alanın ismi. İçerisinde Emeviler'in, Osmanlı'nın ve aynı zamanda 3 semavi dinin izlerini, İslam dini başta olmak üzere, tahrif edilmiş diğer inanç şekilleri olan Hristiyanlık ve Yahudiliğe ait izleri taşıyan bu 144 dönümlük alanın içerisinde neler var gelin biraz inceleyelim...

KUBBET-ÜS SAHRA NERESİDİR?

Mescid-i Aksa'nın içerisinde bulunan Kubbet-üs Sahra Peygamber Efendimiz'in Mirac'a yükselirken bastığı kayanın üzerine inşaa edilmiştir. Sahra, kaya anlamına geliyor. Kubbet-üs Sahra ismi bu kayaya binaen verilmiştir. Mescid-i Aksa'ya uzaktan bakıldığında ilk göze çarpan şey bütün ihtişamı ve parıltısıyla Kubbet-üs Sahra'nın sarı renkli kubbesi oluyor. İslam mimarisinin bilinen ilk kubbeli yapısı olan Kubbet-üs Sahra, Emevi halifesi Abdülmelik b. Mervan tarafından 689-691 yılları arasında inşa ettirilmiştir.

HACER-İ MUALLAK TAŞI

Bu muhteşem yapının tam ortasında Peygamber Efendimiz'in (S.A.V) miraca yükselirken mübarek ayaklarıyla bastığı bir taş yer alıyor. Bu taşın ismi Hacer-i Muallak taşı. Peygamber Efendimiz (S.A.V) Mirac'a yükselirken efendimizle beraber yükselmiş ve yine Efendimiz'in işaretiyle durmuş, dolayısıyla havada kalmıştır. Sadece bir köşesinde bulunan bir destekle havada duran bu taşın altında 20 kişilik bir alan var ve namaz kılınabiliyor.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye erken seçime gitmeli mi?
Türkiye erken seçime gitmeli mi?