banner29

Küçük Çamlıca kulesi ne işe yarar, kaç metredir? Özellikleri nelerdir?

Bugün sabah saatlerinde çıkan yangınla, herkesin ilgisini çeken ve gündem olan Küçük Çamlıca Kulesi nedir, nerededir, kaç metredir? Hepsi ve daha fazlasını sizler için derledik. İşte detaylar...

Dosya 13.05.2020, 15:10
Küçük Çamlıca kulesi ne işe yarar, kaç metredir? Özellikleri nelerdir?

Bugün sabah saatlerinde çıkan yangınla küçük çamlıca kulesi merak konusu oldu.

KÜÇÜK ÇAMLICA KULESİ KAÇ METRE?

Küçük Çamlıca Televizyon Kulesi, Türkiye'nin İstanbul şehrinde yapımı devam eden televizyon ve seyir kulesidir.  Aralık 2017'de tamamlanması planlanan kule hizmete girdiğinde şehirdeki diğer anten ve anten kuleleri kaldırıldı.Toplam yüksekliği 365 metre (1.198 ft) olan kulenin 220 metrelik bölümü 53 katlı betonarme yapı şeklinde inşa edildi, 145 metrelik bölümü ise anten olarak kullanılıyor.

KÜÇÜK ÇAMLICA KULESİNİN MALİYETİ NE KADAR?

Maliyeti ₺170 milyon olan kulede iki restoran ve bir seyir terası da yer alıyor.

MİMARİ TASARIMI VE ANLAMI

Kulenin tasarımında Türkler için tarih boyunca önemli bir simge olan lale çiçeğinden esinlenilmiştir. Kulenin ana aksı lalenin köklerini ve besleyici gövdesini simgelerken güneşe doğru yükseldikçe yapılandırılan seyir terası ve restoran katları henüz açmayan bir lale tomurcuğunu simgeler. Panorama Asansorleri giriş katından antenlerin olduğa kata kadar yükselen ana kabuğun iki yanında yer almakta ve İstanbul Boğazı'nın Asya ve Avrupa kıtalarını ayırıp bütünleştirmesi gibi bir rol oynamaktadır.  Küçük Çamlıca Kulesi, dünyanın en yüksek yapıları arasında 20. sırada yer almaktadır.

PROJEYE, İTİRAZLAR VE PROTESTOLAR

Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği, SİT alanı olarak tescilli olan Çamlıca Tepesi’ne yapılacak kulenin İstanbul'un silüetine, doğasına ve kültürel değerlerine verebileceği tahribata vurgu yaparak meslektaşlarının İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkanlığı tarafından 2011 yılında düzenlenen Çamlıca Tepesi TV Radyo Kulesi Fikir Projesi Yarışmasına katılmaması yönünde görüş bildirmiştir. Çeşitli sivil toplum kuruluşlarının oluşturduğu Küçük Çamlıca Gönüllüleri inisiyatifi 2015 yılında korunun girişinde bir açıklama yaparak Küçük Çamlıca Korusunun Doğal ve Kentsel SİT alanı olduğunu belirterek inşaat faaliyetinin durdurulmasını talep etmiştir.

Habervakti.com

Yorumlar (1)
Atilla çakır 9 ay önce
Çamlıca kulesinden TV yayini nasıl aliniyor.anlatacak kimse yokmu
Günün Anketi Tümü
Yeni bakanlar kurulu kurulmalı mı?
Yeni bakanlar kurulu kurulmalı mı?