Mahlas nedir? Ne demektir?

Mahlas kelimesini çok yerde gördüğümüz, duyduğumuz halde birçoğumuz bu kelimenin ne anlama geldiğini ve derinkiğini bilmiyoruz. İşte Mahlas nedir? Mahlas Ne demektir? Mahlas kelimesinin anlamı nedir? Mahlas kelimesinin derinliği nedir? Mahlas alma geleneği nedir? gibi soruların cevabı...

Mahlas nedir? Ne demektir?

Birçoğumuz için hala cevap bulamış olan Mahlas nedir? Mahlas Ne demektir? Mahlas kelimesinin anlamı nedir? Mahlas kelimesinin derinliği nedir? Mahlas alma geleneği nedir? Tahallüs ne demek? sorularının cevabını sizler için derledik.

Bir kişinin kullandığı ikinci ismi. Aynı zamanda bir edebiyat terimi olarak da kullanılan Mahlas, sanatçıların meydana getirdikleri yapıtlarında kullanmak amacıyla aldıkları ikinci isme denir.

Divan edebiyatında mahlas kulanma geleneğine tahallüs,Mahlasın kullanıldığı beyte de mahlas beyti denirdi.

Baki'nin şiirinden bir örnek verecek olursak:

“Minnet hudâya devlet-i dünya fenâ bulur
Baki kalır sahife-i âlemde adımız”

Mahlas, günümüzdeki takma ad ile aynı manaya gelmez; çünkü belirli amaçlarla, zaman zaman kullanılan bir ad değildir. Aksine kullanan mahlas kullanan sanatçının ilk adı unutulmuş, sanatçılar mahlaslarıyla hatırlanmıştır. Bunun sebebi ise şairlerin şiir yazmaya başlamadan evvel mahlas edinmelerinin bir kültür haline gelmiş olmasıdır. Aynı durum halk şiirinde, türkülerimizde de görülür.

Güncelleme Tarihi: 23 Haziran 2019, 15:35
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner5