banner29

Orman yangınlarını artan radyasyon mu tetikliyor? Derin Gerçekler'de bilinmeyenler böyle ele alındı...

Terör örgütü PKK'nın üstlendiği İskenderun'u Hatay'a bağlayan Belen'de çıkan yangın Derin Gerçekler'de farklı bir bakış açısıyla ele alındı. Dünyada artan radyasyonun etkileri mi tetikledi?

Dosya 13.10.2020, 17:23 13.10.2020, 17:55
Orman yangınlarını artan radyasyon mu tetikliyor? Derin Gerçekler'de bilinmeyenler böyle ele alındı...

Habervakti Genel Koordinatörü Bülent Deniz'in hazırlayıp sunduğu, Abdurrahman Dilipak'ın gündemi değerlendirdiği Türkiye'nin gündem belirleyen programı Derin Gerçekler'de orman yangınlarının nedeni ele alındı.

ARTAN RADYASYON YANGINLARI TETİKLİYOR

Terör saldırısı ihtimalini bir kenara bırakırsak dünyada ve Türkiye'de çıkan son zamanlardaki yangınların, rüzgarın yönü dışında da çok hızlı bir şekilde yayıldığını belirten Dilipak, ''Bunu araştıran uzmanlar şunu gördü. Dünyada olağanüstü bir radyasyon girişi var. Dünyanın elektromanyetik alanında ciddi dalgalanmalar var. Bu da kutuplardaki kaymaya bağlı. Yerden göğe doğru, elektromanyetik bir dalga söz konusu. Depremler de bunun sonucu. Bu elektromanyetik akım bitkiler ve canlılar üzerinde nasıl tepki veriyor. Bu inceleniyor. Ağaçlar yapraklarına gelen elektromanyetik alana karşı, ağaç savunmaya giriyor ve reçine salgılıyor. Bitki içindeki sıvıyı, yağı ya da reçineyi yapraklardan dışarı akıtıyor. Böylece bitki kendini koruyor. Radyasyona karşı bitrkilerde oluşan bir tepkime bu. Yanmaya karşı da bu reçine ve sıvı benzin gibi hemen yanıyor. Böylece yangın hızla yayılıyor.'' ifadelerini kullandı.

5G'NİN OLUMSUZ ETKİSİ

Orman yangınlarının 5G'nin bitkiler üzerindeki olumsuz etkisi nedeniyle arttığını belirten Dilipak, ''5G denilen belanın sadece bitkilerin değil hayvanların ve insanların üzerinde olumsuz etkisi var.'' vurgusunda bulundu.

Habervakti

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Yeni bakanlar kurulu kurulmalı mı?
Yeni bakanlar kurulu kurulmalı mı?