banner29

Oyunun ismi neden Mavi Balina? Neden kedi, köpek değil de balina?

Son günlerde sebep olduğu intiharlarla gündeme gelen Mavi Balina oyununu duyuyoruz, izliyoruz. Peki oyunun ismi neden Mavi Balina? Neden kedi, köpek değil de Mavi Balina?

Dosya 25.05.2019, 14:40 25.05.2019, 15:20
Oyunun ismi neden Mavi Balina? Neden kedi, köpek değil de balina?

Tüm dünyada ve Türkiye'de çok sayıda ölüme neden olan, korsan yazılım olarak da belirtilen Mavi Balina oyunu çocukları tehdit etmeye devame diyor. Mavi Balina oyunu nedeniyle ülkemizde çocuk intiharları arttı. Mavi Balina hakkında pek fazla bilgisi olmayan ebeveynler de tehlike saçan oyun hakkında 'Mavi Balina Nedir?', 'Neden balina?', 'Neden kedi,köpek değil balina?', 'Oyunun ismi neden Mavi Balina?', 'Mavi Balina nedir?' ve 'Balinalar neden intihar eder?' gibi soruları sormaya devam ediyor.

NEDEN KEDİ, KÖPEK DEĞİL DE BALİNA?

Çocukları intihara sürükleyen Mavi Balina oyununun yapımcılarının balinayı tercih etmelerinin nedeni, balinaların karaya vurup intihar etmesidir. Bir diğer söylentiye göre, bu ismin Rus rock grubu Lumen'in bir şarkısından alındığı düşünülüyor. Şarkının sözlerinde “Neden çığlık atarsın / Kimse sesini duymazken / Konu ne, konu ne” diyor. Şarkı “ağı delip geçemeyen devasa bir mavi balinanın” öyküsünü anlatıyor.

BALİNALAR NEDEN İNTİHAR EDER?

Balinalar yönlerini ekolokasyon denen yöntemle bulurlar. Okyanusta yüzerken kafalarının ön kısmından elektromanyetik dalgalar gönderirler ve bu dalgalar karşıdaki cisme çarpıp geri dönünce, balina önündeki cismin ne olduğunu anlayabilir. Bu yöntem özellikle bulanık sularda çok işe yarar. Bunun yanında balinalar göç ederken de bu yöntemden yararlanırlar. Ancak zaman zaman dünyanın manyetik alanın değişmesi ya da balinalardaki ekolokasyon sisteminin hastalık sonucu bozulması nedeniyle, yönlerini tayin etmekte sorun yaşamaya başlarlar. Bunun doğal bir sonucu olarak da balinalar karaya vururlar. Yani aslında ortada intihar diye bir durum söz konusu değildir.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Yeni bakanlar kurulu kurulmalı mı?
Yeni bakanlar kurulu kurulmalı mı?