banner29

Özgür Suriye Ordusu nedir? ÖSO ne zaman ve nerede kuruldu?

Suriye Savaşı'nın taraflarından olan ve diktatör Esed rejimine karşı mücadele eden Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) nedir? Ne zaman ve nerede kuruldu?

Dosya 24.10.2019, 16:14 24.10.2019, 16:55
Özgür Suriye Ordusu nedir? ÖSO ne zaman ve nerede kuruldu?

Diktatör Esed Rejimi'nin baskı ve işkence politikalarına karşı 29 Temmuz 2011'de Suriye'de kurulan Özgür Suriye Ordusu, savaşın ilk gününden beri silahlı mücadelesine devam ediyor. Suriye Hava Kuvvetleri'nde görev yapan bir subay olan Riyad el Esad, ÖSO'nun ilk komutanı olmuştur.

SİVİL KATLİAMINA KARŞI KURULDU

Arap Baharı sonrasında birçok Arap ülkesinde iç karışıklıklar ve çatışmalar meydana geldi. Mısır, Libya, Cezayir, Fas, Tunus gibi ülkelerde meydana gelen olaylarda çok sayıda sivil yaşamını yitirdi ve mevcut rejimler el değiştirdi. 2011 yılında Suriye'de olaylar patlak verdi. Esad yönetiminin sivilleri bombalaması üzerine ordudan ayrılan bazı asker ve subaylar tarafından Özgür Suriye Ordusu kuruldu. Suriye ordusunun tüm üyelerine kendilerine katılma ve tüm muhalif silahlı gruplara birleşme çağrısı yapan ÖSO, sivilleri hedef alan tüm güvenlik güçlerinin artık kendileri için meşru birer hedef haline geldiğini bildirdi.

ABD ÖNCE ÖSO DESTEKLEDİ, SONRA PETROLÜN PEŞİNE DÜŞTÜ

2013 yılında ABD, 'eğit-donat' kapsamında Özgür Suriye Ordusu askerlerine eğitim ve silah desteği verdi. 2014 yılında ÖSO'dan desteğini çeken ABD, petrol bölgelerini kontrol altına alabilmek için terör örgütü YPG'yi eğitip desteklemeye başladı.

TÜRK ORDUSU İLE BİRLİKTE OPERASYONLARA KATILDILAR

Türkiye ile birlikte Suriye'nin kuzeyinde Cerablus, El Bab ve El Bab kentlerine doğru terör örgütü YPG'ye karşı yürütülen Fırat Kalkanı Operasyonu'na katıldılar. Daha sonra Türk ordusunun yanında Afrin'e terör örgütü YPG'ye karşı yürütülen Zeytin Dalı Operasyonu'nda görev aldılar. Suriye'nin kuzeyindeki terör örgütü YPG unsurlarının temizlenmesine büyük katkı sağladılar. Son olarak Suriye Milli Ordusu adı altında, yine Suriye'nin kuzeyindeki terör örgütü YPG unsurlarına karşı yürütülen Barış Pınarı Harekatı'na katıldılar.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Haftalardır kısıtlamalar nedeniyle evlerimizdeyiz. Sizce kısıtlamalar sona ermeli mi? Yoksa devam etmeli mi?
Haftalardır kısıtlamalar nedeniyle evlerimizdeyiz. Sizce kısıtlamalar sona ermeli mi? Yoksa devam etmeli mi?