banner29

Putin, Erdoğan'ı bekletirken intikam mı almak istedi? Görüntüler talimatla mı yayınlandı?

Rusya'nın başkenti Moskova'da gerçekleşen İdlib zirvesi öncesi Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve heyetini koridorda kasıtlı bir şekilde beklettiği öne sürüldü. Oysa ki bir önceki görüşmede olduğu gibi Putin'in de Erdoğan'ı içeride beklediği belirtildi. Görüntülerin de medyaya bilerek servis edildiği söylendi.

Dosya 09.03.2020, 15:38 09.03.2020, 16:37

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile görüşmek için gittiği Moskova'da Kremlin'de 2 dakikaya yakın bekletilmesi tartışmaları beraberinde getirirken, görüntülerin devlet kanalında yayınlanmasının ardından büyük bir diplomatik nezaketsizlik ortaya çıktı.

PUTİN, ERDOĞAN'DAN İNTİKAM MI ALDI?

Geçtiğimiz yıllarda Erdoğan ile Putin arasında Rusya'da yapılan görüşmede Putin'in salonda 2 dakikaya yakın Erdoğan'ı beklediği görüntüler Türkiye'de gündem olmuştu. Söz konusu görüntülerin ardından 'Erdoğan, Putin'i bilerek bekletti' gibi yorumlar yapılmıştı. Bugün gelinen noktada Erdoğan holde Putin'le görüşmek için beklediği o anlar 'Putin, Erdoğan'ı bekletti' servis edilmeye başladı. Son yaşanan olay Putin'in Erdoğan'dan intikam aldığı yönünde açıklamaları de beraberinde getirdi. Bekletmelerin kasıtlı yapılıp, yapılmadığı tartışma konusu olmaya devam ederken, asıl detay olarak 'Görüntüleri Rus devlet televizyonu Rossiya görüntüleri talimatla mı yayınladı?' soruları ciddi bir şekilde sorulmaya başladı.

PUTİN HANGİ LİDERİ NE KADAR BEKLETTİ?

Putin siyasi kariyeri boyunca geç kaldığı diplomatik görüşmelerle anılan bir lider olarak tanınıyor. Almanya Başbakanı Angela Merkel'i 4 saat 15 dakika bekletme rekoruna sahip Putin, ABD Başkanı Donald Trump’la Finlandiya’nın başkenti Helsinki’de yapacağı ilk görüşmeye yaklaşık bir saat geç gitmişti. 2003 yılında İngiltere Kraliçesi 2. Elizabeth’le ile görüşmesine 14 dakika geç kalmıştı. 2012 yılında, dönemin ABD başkan yardımcısı John Kerry’yi de Suriye hakkındaki kritik bir görüşme öncesi tam üç saat bekletmişti. Kerry’nin Kızıl Meydan’da zorunlu olarak vakit geçirirken çekilen görüntüleri viral olmuştu. Buradan yola çıkan Reuters Putin'in hangi ülkenin liderini ne kadar beklettiğiyle ilgili infografi bile hazırlamıştı.

İşte o infografi:

PUTİN LİDERLERİ NEDEN BEKLETİYOR?

Putin'in bu tavrının bilinçli olup olmadığı konusunda yapılan tartışmalarda ağırlıklı olarak bilinçli yaptığı söylense de bazı kaynaklara dayandırılan haberlerde “Putin önemli görüşmelerden önce bilgileri çifte kontrolden geçiriyor, ayrıntılara dalıyor ve bunun sonucunda programın gerisinde kalıyor.” ifadeleri yer alıyor.

HaberVakti

Yorumlar (2)
tugo 1 yıl önce
...ben sadece Putin'İ beklerken gördüm...
Hulusi KESKİN 1 yıl önce
Tek kelimeyle vah ki vah.
Günün Anketi Tümü
Türkiye erken seçime gitmeli mi?
Türkiye erken seçime gitmeli mi?