banner30

banner29

Salih Mirzabeyoğlu'nu rahmetle anıyoruz

‘Müslümanlar dik durun karşınızda leşler var’ sözleriyle hafızalara kazınan ve cuntacı zihniyetin mağdur ettiği isimlerin en başında gelen mütefekkir Salih Mirzabeyoğlu’nu Hakk’a irtihalinin 1. sene-i devriyesinde rahmetle anıyoruz.

Dosya 16.05.2019, 14:02
Salih Mirzabeyoğlu'nu rahmetle anıyoruz

Vesayetin Müslümanların üzerine çöktüğü karanlık yıllarda hakikati haykıran Salih Mirzabeyoğlu’nu dar-ül bekaya hicretinin yıl dönümünde dualarla yâd ediyoruz. 28 Şubat döneminde yargı içerisinde aktif olan FETÖ’cü ve kemalist yargı mensuplarının el ele vererek mağdur ettiği Mirzabeyoğlu, en zor şartlarda dahi sadece eserleriyle yol göstermenin gayreti içerisinde oldu. 16 yıl boyunca hiçbir ciddi delil olmadan hapis yatan Mirzabeyoğlu, devletine ve milletine yönelik en ufak bir kırgınlık göstermedi. ‘Fikri yaşayan ve yaşamayı fikir bilen” Mirzabeyoğlu, ömrü boyunca hak bildiği davadan bir adım geri atmadı. Geride bıraktığı kütüphanelik çapta 67 eser ile birlikte yol göstermeye devam eden Mirzabeyoğlu yakın dönemin en büyük din mazlumlarından biri olarak hafızalardaki yerini aldı. Hakk’a irtihalinin sene-i devriyesinde dava ve yol arkadaşları Mirzabeyoğlu’nu Akit okuyucuları için anlattı.

Kardeşten ileri dostum

Mirzabeyoğlu’nun kadim dostu ve fikir adamı Yalçın Turgut Balaban, “‘İdeali arama ile toprağa bağlanma arasındaki bir berzahta kıvranan insanoğlunun oluş ıstırabını hakikatin hakikatine nispetle heykelleştiren adam’ diye tarif ettiği çocukluğundan vefatına kadar ayak izlerinden yürüdüğü Üstad Necip Fazıl’ın, bizzat şahit olduğum ve kulaklarımla duyduğum: ‘Bir ömür seni bekledim, beni bir tek sen anlıyorsun’ dediği adamdı Mirzabeyoğlu. Ömrünü, Üstad’ın ‘İslam’ın emir subaylığı’ olarak isimlendirdiği Büyük Doğu İdealiyle ortaya koyduğu ‘Nasıl?’ın ‘Niçin?’ini örgüleştirmeye adadı ve İBDA külliyatını imzaladı. Bu uğurda, bir değil, birkaç ömürlük işkence ve zulme göğüs geren adamdı. İzzet, Üstad’ın ‘Salih ismini kullan’ sözüyle birlikte Salih, yani Salih İzzet Erdiş yani Salih Mirzabeyoğlu; ilk gençlikten vefatına, yarım asrı aşkın arkadaşı, gönüldaşı, bağlısı ve kardeşten ileri dostu olmaktan gurur ve şeref duyduğum bir remz şahsiyetti. Rabbim mekanını cennet eylesin” dedi.

Aksiyon ve düşünce adamı

Yeni İnsan Yeni Nizam Derneği (YENİN-DER) Başkanı Burak Çileli, Salih Mirzabeyoğlu’nun büyük bir mücadele adamı olduğunu belirterek, “Bugün Müslümanlar her alanda bir tekâmül ve atılım içindelerse, bunda Necip Fazıl’ın Büyük Doğu ve Salih Mirzabeyoğlu’nun rolünü inkâr edemeyiz” dedi. Mirzabeyoğlu’nun eserlerine özel ihtimam gösterilmesi gerektiğine işaret eden Çileli, “Bugün çok şükür ki kendini bütün dünyaya teklif eden bir medeniyet projesine sahibiz. Necip Fazıl’ın 100 civarındaki eserine 67 eserle ilave yapan, küresel emperyalizme ve siyonizme meydan okuyarak bedelini şehadetiyle ödeyen Salih Mirzabeyoğlu’nun hatırasına, bugün eserlerini okuyarak, tartışarak sahip çıkabiliriz ancak” ifadelerini kullandı.

Fikir kahramanı

Gazeteci yazar Şükrü Sak, Mirzabeyoğlu’nun fikri müktesabatının çok derin olduğunu kaydederek, “O’na dair konuşmak bizim için elbette zor. Fakat şunu söyleyebiliriz; hayatın hakikati nedir meselesine, İslamî bir tecrid derinliğinden, bütün insanlığı kuşatma cehdiyle ve sistem bütünlüğünde cevap veren Salih Mirzabeyoğlu, Necip Fazıl tarafından ‘fikir kahramanı’ olarak karşılanmıştı” dedi. Mirzabeyoğlu’nu bütüncül bir şekilde ele almak gerektiğini belirten Sak, “Aslolan ‘fikri yaşamak, yaşamayı fikir bilmek’ diyen bir fikir adamını, inşâ ettiği fikir sistemi üzerinden konuşmaktır” şeklinde konuştu.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye erken seçime gitmeli mi?
Türkiye erken seçime gitmeli mi?