banner29

Sarkozy, Filistin lideri Abbas'la bir araya geldi

Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy, Filistin lideri Mahmud Abbas'la görüştükten sonra İsrail muhalefetinin lideri, Likud partisi başkanı Binyamin Netanyahu ile de görüştü.

Dosya 24.06.2008, 17:30 26.07.2019, 18:43
Sarkozy, Filistin lideri Abbas'la bir araya geldi

Sarkozy ve Abbas, görüşmeleri sonrası, Beytüllahim'de sanayi bölgesi kurulmasına dair anlaşmaya imza atacak. Bu projenin maliyeti 21 milyon dolar olarak bildirildi.

Sarkozy'nin heyetinde bulunan Fransa Dışişleri Bakanı Bernard Kouchner de Ramallah'a giderek, Filistinlilerin efsanevi lideri Yaser Arafat'ın anıtına çelenk bıraktı.

Sarkozy, Abbas'la görüşmesi sonrası, Beytüllahim'de, Hz. İsa'nın doğduğu yer olduğuna inanılan Milat Kilisesi'ni ziyaret edecek.

SARKOZY, NETANYAHU İLE DE GÖRÜŞTÜ

Fransa Cumhurbaşkanı, Filistin topraklarına geçmeden önce, İsrail muhalefetinin lideri, Likud partisi başkanı Binyamin Netanyahu ile bir araya geldi.

Netanyahu, Fransa cumhurbaşkanı'na, Filistin yönetimi ile barış görüşmelerinde önemli ve uzlaşmazlık konularından birini oluşturan Kudüs'le ilgili olarak, "Kudüs, asla bölünmeyecek" dedi.

Netanyahu, Kudüs'ün, "Yahudi halkının tarihi başkenti olduğunu, sadece İsrail'in kontrolünün, kentteki her dinden insanların din özgürlüğünü sağlayabileceğini" iddia etti ve Sarkozy'ye, Filistinlilerle barış için kendileri tarafından hazırlanan bir ekonomik planı sundu.

Sarkozy, dün İsrail Parlamentosunda (knesset) yaptığı konuşmada, barışın sağlanmasının, Kudüs'ün ancak her iki devletin başkenti olarak kabul edilmesiyle mümkün olacağını söylemişti.

Sarkozy bu arada, İsrail Cumhurbaşkanı Şimon Peres ile birlikte, Fransız Renault fabrikası ile İsrail arasında ortak proje doğrultusunda geliştirilen "elektrikli otomobili" de inceledi.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Aşı hakkında ne düşünüyorsunuz?
Aşı hakkında ne düşünüyorsunuz?