banner29

Sarkozy: İsrail her an İran'a saldırabilir

Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy, İsral'in her an İran'a saldırabileceğini belirtti. Sarkozy aynı zamanda Beşer Esed'den arabuluculuk yapmasını istedi.

Dosya 05.09.2008, 01:47 26.07.2019, 18:54
Sarkozy: İsrail her an İran'a saldırabilir

İran İslam Cumhuriyeti'nin nükleer faaliyetlerine karşı İsrail rejimine verdiği açık destekle bilinen Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy, İsral'in her an İran'a saldırabileceğini söyledi.

SALDIRIYA UYANABİLİRİZ

Suriye'nin başkenti Şam'da düzenlediği basın toplantısında "İran nükleer silahlar eldeetmeye yönelik faaliyetlerini sürdürmekle büyük bir risk almaktadır. Biz bu konuda tam kararlıyız. İran'ın nükleer programı büyük bir felakete yol açabilecek İsrail'in askeri saldırısına sebep olabilir. Bir gün İsrail'in İran'a yönelik saldırısıyla uyanabiliriz. Burada problem saldırının meşru ya da faydalı olup olmadığı değil. Asıl sorun böyle bir şeyin gerçekleşmesi durumunda nelerin olabileceği sorunudur. Böyle bir durumda ortaya büyük bir felaketin çıkacağı kesin. Biz de bunu önlemek zorundayız" dedi.

ESED'E 'İKNA ET' DEDİ 

Suriye'nin başkenti Şam'da Fransa, Suriye, Türkiye ve Katar liderlerinin katılımıyla düzenlenen zirvede Ortadoğu'da istikrarın nasıl sağlanacağı konusunun ele alındığı, görüşmeler sırasında Sarkozy'in Suriye Devlet Başkanı Beşar Esed'e, İran'ı nükleer faaliyetlerini durdurma noktasında ikna etme çağrısında bulunduğu belirtildi.

ESED: ÇÖZÜM UMUYORUZ

Fransa Cumhurbaşkanı Sarkozy "İran nükleer silahlara sahip olmamalıdır. Nükleer silahları olan bir İran bütün bölgede ve bütün dünyanın barışı için büyük bir tehdittir. Herkes kendi yoluyla İran'a bu mesajı ulaştırmalıdır" derken Suriye Devlet Başkanı Beşar Esed de "Bu soruna bir çözüm bulunmasını umuyoruz. Dünyada hiç kimse barışçıl olmayan yollara başvurarak felakete yol açmasının sorumluluğunu taşıyamaz" dedi.
 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Yeni bakanlar kurulu kurulmalı mı?
Yeni bakanlar kurulu kurulmalı mı?