banner29

Şevki Yılmaz'a cevap Taha Akyol'dan gel(eme)di!

Şevki Yılmaz'ın Milli Diriliş programında açıkladığı Merkez Bankası gerçeğine dair yankılar devam ediyor. Gazeteci Taha Akyol, Merkez Bankası'nın C grubu yabancı banka ve 'ayrıcalıklı' şirketlerini açıklama cesareti göstermek yerine tarih metodu üzerinden Yılmaz'ın ideolojik ajitasyon yaptığını iddia etti. İşte Haber Vakti'nin gündeme getirdiği Merkez Bankası'nın ekonomik operasyonlardaki etkisi..

Dosya 30.06.2018, 18:12 14.06.2019, 19:58
Şevki Yılmaz'a cevap Taha Akyol'dan gel(eme)di!

Rize Eski Milletvekili Şevki Yılmaz'ın gündeme dair önemli açıklamalar yaptığı, Bülent Deniz'in hazırlayıp sunduğu 29 Mayıs 2018 tarihli Milli Diriliş programında ortaya konulan Merkez Bankası gerçeğini Haber Vakti olarak gündeme getirmiştik.

Yılmaz, programın son bölümünde dolar üzerinden yaşanan ekonomik problemlerin ana kaynağına dikkat çekerek paraların üzerinde yazan “Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası” ifadesinin sebeplerini şu ifadelerle anlatmıştı:

“Koskoca bir milletin parasını devletin bankası basmıyor. CHP 1931’de bu bankayı şirket olarak kurdu. Devletin hissesi ne kadar? Yüzde 15.. Yüzde 85’i Türk ismindeki sabataistler, Abdülhamid’i tahttan indiren aileler. Rockefeller’in Türkiye’deki temsilcileri. Ama demir paraya bunu yazmamışlar. Çünkü demir paraya ihtiyacı yok! 1970’de bu oyun bozuldu. Ziraat ve İş Bankası hisseye devrederek yüzde 51’e yükseldi. Tayyip Erdoğan kardeşim de bu rakamı yüzde 55’e yükseltti. Yüzde 1 Kızılay’a, SGK’ya, belli bir miktar İş Bankasına verildi. İsmi açıklanmayan diğerleri kim? Nasıl biz bağımsızız, devletçiyiz, ulusçuyuz? Şu anda Merkez Bankası’nın faizi düşürememesinin, doların önüne geçememesinin sebebi bu..

DOLAR KURU ÜZERİNDEN NE PLANLANIYOR?

Anayasayı değiştiremiyorsanız Ziraat Bankası’nın ismini Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası yapın. Ekonomimizi, IMF’ye, siyasi gücümüzü BM’ye, askeri gücümüzü NATO’ya ve paramızı sabataistlere teslim etmiş! Bürokrasi şimdi bile ulusalcıların elindedir. AK Parti hükümet idi iktidar değil. Merkez Bankası yüzde yüz devletin yönetimine girerse o zaman Cumhurbaşkanı millete şikayet etmez..”

İLGİLİ HABERİ BİNLERCE KİŞİ OKUDU VE AÇIKLAMALARI İZLEDİ!

Şevki Yılmaz'ın bu açıklamaları ve habervakti.com un haberi, sosyal medyada öyle bir yayıldı ki ilgili videoyu binlerce kişi izledi ve yayarak izletti! Hal böyle olunca kamuoyuna yapılması gereken bir açıklama vardı? Ama bu açıklamayı kim yapacaktı?

SES TAHA AKYOL'DAN GELDİ: ŞEVKİ YILMAZ İDEOLOJİK AJİTASYON YAPIYOR!

Gerek haberimizin ve gerek Yılmaz'ın açıklamalarının üzerinden bir ay geçtikten sonra Hürriyet Yazarı Taha Akyol bugün (30 Haziran 2018) kaleme aldığı yazısında Şevki Yılmaz'ın iddialarına somut delillerle cevap vermek yerine, adeta orta sahada top dolaştıran oyuncu gibi entellektüel birikiminden beklenmeyen bir yanıtla Yılmaz'ın ''ideolojik ajitasyon'' yaptığını iddia etti. Uzun yıllar medya tecrübesi olan gazeteci Akyol, Merkez Bankası'nın ortaklarının kimler olduğunu açıklamak yerine ve neden "Türkiye Cumhuriyeti" değil de "Türkiye Cumhuriyet" ifadesinin kullanıldığını her şeyden önce bir gazeteci olarak sorgulamak yerine, Türkiye siyasi tarihinin önemli isimlerinden Yılmaz'ın tarih metodu üzerinden ideolojik ajitasyon yaptığını iddia etti!

ASLINDA KİM İDEOLOJİK AJİTASYON YAPIYOR?

"Evet, TCMB anonim şirkettir, yani hükümet organı değildir. Hâkim hisseler tamamen devlete ve Türk bankalarıyla Türk şirketlerine aittir. Sadece (C) grubu denilen hisseler yabancı banka ve ayrıcalıklı şirketlere ayrılmıştır; bankanın çalışmasını içeriden görerek siyasi değil, iktisadi rasyonalizmle hareket ettiğine güvenilsin diye." cümleleriyle C grubu hisselerin yabancı banka ve ayrıcalıklı şirketlere ayrıldığını itaraf eden Akyol, o şirketlerin kim olduğunu ve yaşanan ekonomik krizlerde oynadıkları rolü sorgulamak yerine başka bir konu üzerinden Yılmaz'a ithamlarda bulunmayı tercih ediyor. Oysa ki kendi ifadesiyle asıl ideolojik bağnazlık, fikirleri değil şahısları konuşmaktır. Tarihe bakış perspektifi olarak resmi tarih ve öbür resmi tarih ayrımı yapan Akyol, bazı gerçekleri 'komplo teorisi' görerek, Merkez Bankası'nın ekonomik operasyonlarında oynadığı rolü görmezden gelerek ideolojik ajitasyon yapmış olmuyor mu?

İşte Şevki Yılmaz’ın Milli Diriliş programında anlattığı Merkez Bankası gerçeği:

https://m.youtube.com/watch?v=L-Kiq8z4UVc

HABER VAKTİ
 

 

 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Aşı hakkında ne düşünüyorsunuz?
Aşı hakkında ne düşünüyorsunuz?