banner29

SHP'li bakan Moğultay: Kurban kesmeyin diye bayramdan önce maaş yok!

1994 yılında dönemin DYP-SHP Koalisyon hükümetinin Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Moğultay, Kurban Bayramı öncesi emekli maaşlarının dağıtılmasıyla ilgili yaptığı açıklama halen daha hafızalardan silinmedi.

Dosya 10.08.2019, 14:03 10.08.2019, 14:35
SHP'li bakan Moğultay: Kurban kesmeyin diye bayramdan önce maaş yok!

1994 yılında dönemin Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Moğultay'ın yaptığı açıklama toplumun dini hassasiyetlerinin yok sayıldığı gerçeğini net bir şekilde göstermeye yettiği belirtildi. Bugün gelinen süreçte toplumun istekleri dikkate alınarak, dini bayramlar öncesi maaş tarihlerine bakılmaksızın ödemeler kısa süre gerçekleştiriliyor.

'KURBAN KESMEYİN DİYE VERMİYORUM'

2 milyona yakın SSK emeklisinin 'Kurban Bayramı' öncesi maaş ödemesi talebi hakkında açıklamalarda bulunan dönemin SHP'li Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Moğultay, ''Size bayramdan önce maaş ödemeyeceğim. Çünkü benden alacağınız maaşlarla gidip kurban keseceksiniz, maaşınızı bayramdan sonra vereceğim.'' ifadelerini kullandı. Bu açıklamaların ardından Moğultay'a her kesimden tepkiler yağdı. Emeklilere bayram harçlığı verilen çocuklar gibi davranıldığını belirten basın mensupları, insanların paralarını nasıl harcıyacağına karışılmasının büyük bir skandal olduğunu vurguladı.

BU KONUŞMAYI YAPTIYSA İSTİFA ETSİN, EĞER ŞAHSİYETLİYSE...

Konuyu meclise taşıyan Refah Partisi Yozgat Milletvekili Hüseyin Erdal, ''Arkadaşlar, hani Türkiye'de inanç özgürlüğü vardı, hani dinle devlet işleri ayrı idi, kul ile Allah arasına girmek yok idi? Sayın Bakan, kul ile Allah arasına girmiş, işçi emeklileri kurban kesmesin diye maaşlarını vermedi. Ayın 21 inde maaş verilmesi gerekirken, niye vermiyorsun da, ayın 30'una kadar bekletiyorsun, 10-15 gün bekletiyorsun? Devletin alacağı olduğu zaman, bir gün dahi gecikse yüzde 10, yüzde 12 faiz yükleyip alırken, bu zavallı iki, üç milyon para alan emekli işçinin parasını, kurbanı bahane ederek vermiyorsun. Sayın Bakan bunu burada açıklaması lazım. Yoksa bu milletin kurbanı ile, sununla bununla uğraşmasın, görevini yapsın. Eğer görevini bilmiyorsa, istifa etsin. Böyle bir konuşma yapmadıysa, "yapmadım" der; eğer yaptıysa, en azından bakan istifa etmesi lazım, eğer şahsiyetli bir bakan ise.'' ifadelerini kullandı.

AÇIKLAMALARINI YALANLAMADI

Meclis tutanaklarına geçen kayıtlarda açıklamalarını yalanlamayan Moğultay, ''Sosyal Sigortalar Kurumunun Genel Kurulunda, iki saati aşkın konuşmamın sonunda, işçilerden birisi benden bayram öncesi emekli maaşı istedi. Biz ödemelerimizi, her ayın 21 ile 23'ü arasında yaparız. Eğer 19 Mayıs Bayramını bilmiyorsanız, hatırlatayım, resmî tatil günüdür; takip eden günde işlem yapılmadı. Benim, işçi emeklilerine bayram öncesi ödeme yapabilmem için, 16 ve 18'inde ödemem yapmam lazım.'' ifadelerini kullandı.

HaberVakti

Yorumlar (1)
ibrahim öztürk 2 yıl önce
Malesef balık hafızalı millet olduk sanki bu günler hiç yaşanmamış gibi adam maaş artı bin lira ikramiye alıyor üstüne birde bir sürü nankörlük ediyor deveye diken misali
Günün Anketi Tümü
Haftalardır kısıtlamalar nedeniyle evlerimizdeyiz. Sizce kısıtlamalar sona ermeli mi? Yoksa devam etmeli mi?
Haftalardır kısıtlamalar nedeniyle evlerimizdeyiz. Sizce kısıtlamalar sona ermeli mi? Yoksa devam etmeli mi?