banner30

banner29

'Sumak' koronavirüse karşı iyi mi geliyor? 'Peygamber Efendimiz rüyamda söyledi...' iddiası...

Şırnak'ın Cizre ilçesinde yaşayan yaşlı bir kadın Peygamber Efendimiz'i rüyasında gördüğünü ve kendisine 'sumak'ın koronavirüse karşı tedavide kullanılabileceğini söylediğini iddia etti.

Dosya 26.03.2020, 19:45 26.03.2020, 21:14
'Sumak' koronavirüse karşı iyi mi geliyor? 'Peygamber Efendimiz rüyamda söyledi...' iddiası...

Çin'in Vuhan kentinde ortaya çıkan ve tüm dünyayı etkisi altına alan koronavirüs salgını can almaya devam ederken, yaşlı bir kadının Peygamber Efendimiz'i rüyasında gördüğünü belirterek tedavi olarak da 'sumak'ı önerdiğini iddia etti.

YAŞLI KADIN BÖYLE ANLATTI

İnternet ortamında dolaşan bir videoda ismi tam olarak bilinmeyen bir şahıs, yakın bir akrabası olan yaşlı kadının rüyalarında gördüklerini anlattığı görüldü. Söz konusu rüyalarda Peygamber Efendimiz'i gördüğünü öne süren yaşlı kadın, efendimizin koronavirüs salgınına karşı tedavi olarak 'sumak'ı önerdiğini belirtti. Son olarak 'sumak' satışlarında fahiş fiyatlardan uzak durulmasını da tavsiye eden yaşlı kadının kim olduğu bilinmiyor.

'GERÇEK Mİ DEĞİL Mİ?' ARAŞTIRILSIN

Söz konusu videonun 'sumak' satıcıları tarafından yayıldığı, satışların ve fiyatların arttırılması planlandığı da öne sürüldü. Sosyal medyada yayılan görüntüler hakkında araştırma yapılmasını isteyen bazı kullanıcılar, gerçeklerin ortaya çıkması yönünde açıklamalarda bulundu.

ARAŞTIRMAKTA FAYDA VAR

Olayla ilgili açıklamalarda bulunan yazarımız Prof. Dr. Ali Seyyar, ''Kadının akıl sağlığı yerindeyse ve yalan söylemiyorsa bu rüyayı ciddiye alabiliriz. Biz zamanında Rüya Araştırma Merkezi'nde bu tip rüyaları değerlendiriyorduk. Sumak sağlık sektöründe çalışan bilim adamları tarafından değerlendirilip, araştırılmalı. Sumağın birçok faydasından bahsediliyor. Bu araştırmanın kimseye zararı olmaz.'' ifadelerini kullandı.

DÖNGELOĞLU: BU TİP PAYLAŞIMLARI DOĞRU BULMUYORUM

Sumak iddialarıyla ilgili açıklamalarda bulunan ilahiyatçı Ömer Döngeloğlu, ''Son günlerde Peygamber Efendimiz'i rüyalarında gördüklerini belirtip, yok sumak, yok bal, süt.. Bu tip iddiaları ve paylaşımları doğru bulmuyorum. Çünkü İslam'ın genel prensibi rüya ile amel edilmez. Efendim ben denedim olmadı. Demek ki peygamberimiz bu işi bilmiyor, yorumlarına neden olur. Allah resülü Medine'ye geldiğinde, ısrarla hurma aşılarını siz yapın diyen sahebeyi kırmamış ve o sene yapılan aşıların hiçbiri tutmadı. Resulullah her şeyi ehline sorun diye buyurmuştur.'' ifadelerini kullandı.

SUMAK NEDİR?

Türk mutfağının çok kullanılan bir baharat çeşidi olarak biliniyor. Yemeklere ve salatalarda tatlı ekşi tat vermesi için kullanılan sumak Türk mutfağının vazgeçilmez baharatları arasında yer alıyor.

SUMAK BAHARATININ FAYDALARI NELERDİR?

Yapılan araştırmalarda limon gibi sumağın da antioksidan özelliği olduğu gözlemlenmiştir. Aynı zamanda uzmanlar üst solunum yolu hastalıklarında ilaç kullanmadan sumak suyu ile tedavi olunabileceğini vurguluyor.

- Kandaki insülin oranını dengeler. Bu özelliği sayesinde diyabet ve yüksek tansiyon hastalarının tüketmesi gereken besinler arasındadır.

- Antioksidan etkisi sayesinde üst solunum yolları hastalıklarında aniden meydana gelen yüksek ateşi düşürerek beyin sağlığını korur.

- Hafta da bir bardak tüketilen sumak suyu, sinir sisteminde deforme olmuş hücrelerin sayısını azaltarak sağlıklı hücrelerin artmasına yardımcı olur. Yorgunluk, stres ve depresyon gibi rahatsızlıkların yaşanma riskini de azaltır.

-Gıda zehirlenmesi esnasında sumak baharatını kaynatıp bir bardak içmeniz faydalı olacaktır. Hem midenizi hemde bağırsaklarınızı temizleyerek idrar ve dışkılamayla zehirlenmeye neden olan zararlı bakterileri vücuttan atar.

- Sumak suyu, sindirimi düzenlediği için zayıflamak içinde kullanabilirsiniz.

- Aynı zamanda gün içerisinde yarım çay bardağı tükettiğiniz sumak suyu hazımsızlık ve şişkinliği de önler.

- İştahsızlık problemi yaşayan çocuğunuza sumak suyundan ayda bir kere içirmeniz de fayda vardır. Hem çocuğunuzun vücut direncini artırır hem de iştahını açarak daha sağlıklı beslenmesine yardımcı olur.

Habervakti

Yorumlar (1)
YORUM EKLE 12 ay önce
YORUM EKLE
Günün Anketi Tümü
Yeni bakanlar kurulu kurulmalı mı?
Yeni bakanlar kurulu kurulmalı mı?