Süresiz nafaka dizilerde böyle teşvik ediliyor!

Aile kurumuna zarar veren 'süresiz nafaka' uygulamasının, geçtiğimiz günlerde yayınlanan bir televizyon dizisinde adeta teşvik edilmeye çalışılması, gelinen noktayı göstermeye yetti.

Süresiz nafaka dizilerde böyle teşvik ediliyor!

Türkiye'nin gündeminden düşmeyen 'süresiz nafaka' uygulaması, geçtiğimiz günlerde yayınlanan bir televizyon dizisinde teşvik edilmeye çalışılması tepkiye neden oldu.

EVLEN-BOŞAN SÜRESİZ NAFAKAYI KAP

ATV'de yayınlanan 'Kimse Bilmez' adlı dizideki bir sahnede evlenmek istemeyen arkadaşına 'Evlen, boşanır süresiz nafaka alırsın' yönünde ikna etmeye çalışması, tepkilere neden oldu. Arkadaşına, ''Sevdacığım aklını kullansana. Uygar hayvan gibi zengin. Madem evlenmek istiyor. Evlen sen de... Hayır baktın olmuyor, boşanırsın. Ben sana ömür boyu evli kal da demiyorum.Bak geçen gün bir haber okudum. Bir kadın 9 gün evli kalmış, boşanmış. Şu an yıllardır nafaka alıyormuş. Düşün...'' ifadelerini kullandı. Söz konusu sahneyle aleni bir şekilde, yol göstererek aile yapısının altı oyulmaya çalışıldı.

BU KANUN EVLİLİK KURUMUNA ZARAR VERİYOR

Nafaka şartlarını belirleyen Türk Medeni Kanunu’nun 175. Maddesine göre, “Boşanma yüzünden yoksulluğa düşecek taraf, kusuru daha ağır olmamak koşuluyla geçimi için diğer taraftan malî gücü oranında süresiz olarak nafaka isteyebilir. Nafaka yükümlüsünün kusuru aranmaz.” deniyor. Süresiz nafakanın neredeyse bulunduğu tek ülke olan Türkiye'de özellikle evlenmeyi düşünen erkekler, sırf süresiz nafaka kanunu yüzünden evlilikten vazgeçtiği belirtiliyor. 

İSLAM HUKUKUNDA DA YOK

Süresiz nafaka ilgili çalışma başlatması beklenen hükümetin Adalet Bakanı Abdülhamit Gül, "Süresiz nafaka adil değil, hakkaniyet ve adalet içerisinde düzenlenmesi gerekir." açıklamalasında bulunmuştu. Kimi hukukçular tarafından hukuki bulunmayan kanunun İslam hukukunda da yeri yok.

HaberVakti

Güncelleme Tarihi: 28 Temmuz 2019, 13:46
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner5