banner29

Suriye Savaşı ne zaman ve nasıl başladı?

Yüzbinlerce insanın öldüğü ve milyonlarca insanın ülkelerini terk etmek zorunda kaldığı Suriye Savaşı ne zaman başladı? Savaşın fitilini ne ateşledi?

Dosya 24.10.2019, 15:23 24.10.2019, 16:06
Suriye Savaşı ne zaman ve nasıl başladı?

Tüm dünyanın yakından takip ettiği Suriye Savaşı ne zaman ve nasıl başladı?

SURİYE'DEKİ İÇ SAVAŞ BÖYLE BAŞLADI

Ortadoğu ve Kuzey Afrika'da Arap Baharı olaylarının sürdüğü bir dönemde 15 Mart 2011'de Dera kentinde bir grup öğrencinin okul duvarına, Beşşar Esed'e hitaben, "Ey doktor (Beşşar Esed) şimdi sıra sende" yazmasıyla, Suriye'deki halk ayaklanmasının fitili ateşlenmiş oldu. Yarım asırdır tek parti ile yönetilen, işsizlik, yolsuzluk ve baskıdan şikayetçi siviller, gösterileri ülke geneline taşımış, ordu gösterileri şiddetle bastırmaya başlayarak, gidişatın iç savaşa dönüşmesine yol açmıştı. 

HALKIN İSYANI TÜM ÜLKEYE YAYILDI

Suriye’de Dera şehrinde iki bayan doktor telefonla konuşurken; “Hüsnü Mübarek düşmüş, darısı bizim başımıza...” şeklinde niyetlerini dile getirdiler. Telefonları istihbarat tarafından dinlenen bu iki kadın doktor tutuklanıyor ve ceza olarak saçları sıfıra vuruluyordu. Bunun üzerine, bu kadınlardan birinin akrabası olan 12-13 tane çocuk, duvarlara “Halk, düzenin yıkılmasını istiyor.” sloganını yazıyor. Okulun müdürü bu çocukları istihbarata şikâyet ediyor. Çocukları içeri alıyorlar ve çok ağır işkencelere maruz bırakılıyor. Çocuklar içeri alınınca, Dera bölgesindeki aşiretlerin reisleri, Dera’nın istihbarat sorumlusuna gidiyor ve bu çocukların bırakılmasını istiyorlar. Ancak hakaretle karşılaşıyorlar ve bunun üzerine bir sonraki gün bin kişi çıkıyor sokağa. Çocukların bırakılmamasını ve aşiret reislerine yapılan bu hakareti protesto ediyor. Dera Bölgesi'nin büyük bir çoğunluğu seyyidi, Ehl-i Beyt torunlarından oluşuyor. Bunun da etkisiyle Dera’daki isyan büyüdükçe diğer şehirlerde de etkisini gösterdi. İsyan dalgası Şam, Lazkiye, Humus, Banyas, Hama, Kamışlı ve Halep’e doğru genişledi.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Haftalardır kısıtlamalar nedeniyle evlerimizdeyiz. Sizce kısıtlamalar sona ermeli mi? Yoksa devam etmeli mi?
Haftalardır kısıtlamalar nedeniyle evlerimizdeyiz. Sizce kısıtlamalar sona ermeli mi? Yoksa devam etmeli mi?