banner29

'Uçakla seyahat iklim değişikliğine yol açar'

Kamu Siyaseti Araştırma Enstitüsü, uçakla seyahatin iklim değişikliğine yol açtığını vurguladı.

Dosya 05.04.2007, 16:32 24.07.2019, 22:44
'Uçakla seyahat iklim değişikliğine yol açar'

Enstitü, bu tür uyarılarla küresel ısınma ve iklim değişikliğine dikkat çekilebileceğini savundu.

Kamu Siyaseti Araştırma Enstitüsü, "Uçakla seyahat etmek iklim değişikliğine neden olur." şeklindeki uyarıların, insanların ulaşım ve yolculuk yöntemleriyle çevreyi kirletme bağımlılığını ortadan kaldırabileceğini savunuyor.

Enstitü, bu tür uyarıların yanısıra, havayolu taşımacılığında ücretlerin arttırılması ve çevreye verilen zararı telafi etmek üzere bir "karbondioksit tazminatı" alınmasını da istiyor.

Bu tür ücretleri ödemeyi kabul etmeyen kişilerin ise, havayoluyla seyahat etmelerinin engellenmesi öneriliyor.

Enstitü'nün iklim değişimi birimi başkanı Simon Retallack, havayolu taşımacılığının çevreye verdiği zararın sigaranın insan yaşamını tehdit ettiği kadar açık olduğunu savunuyor.

"Sigara bağımlıları, paketlerin üzerindeki uyarıları dikkate alıyorlar." diyen Retallack, uçaklara olan bağımlılığın da benzer yöntemlerle engellenebileceği inancında...

Ancak Kamu Siyaseti Araştırma Enstitüsü, insanları havayolu taşımacılığından soğutmanın yanısıra alternatifler de sunulması gerektiğini, uçak şirketlerinin tahsil edeceği yüksek vergilerin demiryollarının geliştirilmesine harcanması gerektiğini vurguluyor.

Enstitü otomobil üreticilerine yaptığı çağrıda da, ürünlerinin çevreyle ne kadar dost olduğunu açık şekilde ilan etmelerini talep ediyor.
 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Yeni bakanlar kurulu kurulmalı mı?
Yeni bakanlar kurulu kurulmalı mı?