Ünlü alim Şar'avi'nin ibretlik konuşması! Hüsnü de orada!

Mısır'ın devrik lideri Hüsnü Mübarek'in kendisine düzenlenen bir suikastten sonra, alimlerden bazılarını zorla bazılarını gönüllü olarak huzuruna çağırıp lehine konuşmalar yaptırdığı bir dönemde, Mısır'ın tanınan ilim adamı Şar'avi de çağırılmıştır. Şar'avi'nin orada yaptığı tarihi konuşması halen canlılığını koruyor.

Ünlü alim Şar'avi'nin ibretlik konuşması! Hüsnü de orada!

Etiyopya'nın başkenti Adis Ababa'da Mısır Cumhurbaşkanı Hüsnü Mübarek'e düzenlenen başarısız bir suikast üzerine Mübarek, Mısır'ın alimlerini kendisine destek olmaları için bir kısmını zorla da olsa huzuruna getirterek lehine konuşmalar yaptırdı. Bunlardan biri de Mısırlı ünlü ilim adamı Muhammed Mutevelli eş Şar'avi'ydi.

İZLEYENLER DUA ETTİ

Şar'avi vefatından önce Mısır'ın devrik lideri Hüsnü Mübarek'in de olduğu söz konusu programda söylediği tarihi sözlerle hafızalardaki yerini korumaya devam ediyor. Vefatının üzerinden 21 yıl geçen Şar'avi'nin bu tavrı ve örnek duruşuna sahip ilim sahibi önderlere ne kadar ihtiyaç duyulduğu bir kez daha görüldü. Görüntüleri izleyenler, zalime karşı inandığı hakikatleri söyleyenlerin sayısının azaldığı bu günlerde, görüldüklerinde Allah'ı hatırlatan alimlerin sayısının artması duasında bulundu.

MÜLK YÜCE ALLAHIN ELİNDEDİR!

Şar'avî konuşmasında, "Bu sözleri özet olarak herkese söylüyorum: Hükümet ve Partiye, Muhalefet ve adamlarına ve halka... Ne yazık ki onların hep negatif duruşları vardı. Bilmelerini istediğim, Mülk (hükümdarlık) yüce Allah'ın elindedir! Dilediğine verir. Almak için komplo kurulmaz, Elde etmek için entrikaya başvurulmaz. Yüce Allah bize Nemrut ile İbrahim'in tartışmasını aktardığında, Ne diyor: İbrahim'in tanrısını tartışırken kafir olmasına rağmen, "Allah kendisine HÜKÜMDARLIK verdi" (258.Bakara) der. Allah mülkü indirdiğinde, "...sen mülkü dilediğine verirsin" (26.Al-i İmran) Allah'ın mülküne komplo kurulmaz, hükmüne varmak için entrika yapılmaz. Çünkü hiç kimse Allah'ın isteği olmadan, Allah'ın mülkünde hükümdarlık yapamaz. Eğer adil ise adaletiyle fayda sağlamıştır; Eğer zalim ve despot ise insanların nefislerinde zulmü ve despotluğu kötüleyip çirkinleştirecektir. Böylece her türlü zalimden nefret edeceklerdir hükümdar olmasa bile." dedi.

SAYIN BAŞKAN BU SON GÖRÜŞMEMİZ OLABİLİR...

Konuşmasının sonunda Mübarek'e dönerek, "Hamd olsun ki, yaşanan olaylarda Allah'ın söylediklerini doğrulamaktadır. Yoksa Allah'ın bu sözlerini nasıl tefsir ederdik, "onlar tuzak kuruyordu, Allah da tuzak kuruyordu..." (30,Enfal) veya "onlar bir tuzak kurar bende bir tuzak kurarım"(15.Tarık) Allah, insanlar üzerindeki hakimiyetinin ispatını göstermektedir. Her kimin aklında Hakim (Hükümdar) olmak varsa bu tavsiyemi dinlesin. Ona talip olmayın, onun için talep olunun. Allah'ın resulü der ki: "her kimden bir şey istense ona yardım edilir, ve her kim bir şey istese ona vekalet edilir. Sayın Başkan, bu son görüşmemiz olabilir, sana en son bu sözleri söylemek isterim: Eğer bizim kaderimiz sizseniz, Allah sizi başarılı kılsın. Eğer biz senin kaderinizsek, dayanman için Allah sana yardım etsin." diyen Şar'avî, kalabalığın alkışıyla salondan ayrıldı.

Güncelleme Tarihi: 06 Ağustos 2019, 15:19
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner5