banner29

Yazarımız Mehmet Sebbah Yiğit yazdı "Stres+Kaygı+Çatışma =Ruh halinde çöküntü!"

HaberVakti.com Yazarlarından Mehmet Sebbah Yiğit, koronavirüs ile birlikte ortaya çıkan davranışsal ve psikolojik bozuklukları ele aldı. Sürekli olarak aynı olaydan bahsetmenin ruh halini olumsuz yönde etkileyeceğini vurgulayan Yiğit: "İtalya'da genç bir kadın yaşadığı stres, kaygı ve umutsuzluk sonucu Covid-19'dan öleceğime kendim bu olayı bitirip kurtulayım, deyip ihtihar etti. Yani kaygılarına yenik düştü." İfadelerini kullandı.

Dosya 04.04.2020, 18:41 04.04.2020, 21:37
Yazarımız Mehmet Sebbah Yiğit yazdı "Stres+Kaygı+Çatışma =Ruh halinde çöküntü!"

HaberVakti.com Yazarı Mehmet Sebbah Yiğit, ülkemizde koronavirüsünün etkisini iyice artırması ve hayatı olumsuz etkilemesi üzerine ortaya çıkan davranışsal ve psikolojik bozuklukları ele aldı.

Sokağa çıkma yasağı sınırına kadar gelmiş olan sosyal hayatta, insanların ruh hallerinin oldukça önemli olduğunu ifade eden Yiğit: "İtalya'da genç bir kadın yaşadığı stres, kaygı ve umutsuzluk sonucu Covid-19'dan öleceğime kendim bu olayı bitirip kurtulayım, deyip ihtihar etti. Yani kaygılarına yenik düştü." ifadelerini kullandı.

Koronavirüsün etkisini hanelerimizin içine kadar hissettiğimiz şu dönemde, yazarımız Yiğit'in gündeme getirdiği "CORONA İLE PSİKOLOJİK" mücadele, bu  konunun ne kadar önemli olduğunu da ortaya koymuş oldu.

Bu olumsuz havanın kırılabileceğini söyleyen Yiğit, "Nefes terapi, olumsuz düşünceye sebep olan durumlardan kaçma (örneğin sürekli virüs ile ilgili haber ve hatırlatıcı durumlardan uzak durma), sıklıkla duş alma, aile içi oyunlar, kitap okuma, egzersizler...vb gibi çeşitli aktiviteler gercekleştirilebilir." ifadelerini de ekledi.

İşte Mehmet Sebbah Yiğit'in "Koronavirüs ile Birlikte Ortaya Çıkan Davranışsal Bozukluklara Karşı Önlemler" adlı yazısı:

"Stresle başa çıkmanın en etkin yolu yaşadığı durumun geçici olduğunu düşünerek kendine telkinde bulunmaktır. Toplum ve birey olarak yaşanan olumsuzlukların üstesinden gelmek için olumlu düşüncelere,umut verici konuşmalara ihtiyaç duyarız. Olumsuz düşüncelerin, karamsar fikirlerin bize ne katkısı olur önce ona bir bakalım. İtalya'da genç bir kadın yaşadığı stres, kaygı ve umutsuzluk sonucu intihar etti. Covid-19'dan öleceğime kendim bu olayı bitirip kurtulayım, deyip ihtihar etti.Yani kaygılarına yenik düştü.Yaşadığımız bu zor günlerin üstesinden ancak aile içi sağlıklı duygusal ve bilişsel paylaşımlar ve doğru iletişimle gelebiliriz."

"Sürekli haber izlemek,bu konularda konuşmak kaygıyı tetikler. Eğer birey o kaygı ile mücadele edecek savunma mekanizmalarını yerinde kullanmayı başaramaz ise farklı yöntemler ile bu kaygıdan kurtulmaya ya da bastırmaya çalışacak.Genelde bu kaçış ya da baskılama da olumsuz yöntemler seçilir. Örneğin: madde kullanımı, intihar düşüncesi..."

Makalenin devamı için tıklayınız

HaberVakti.com ailesi olarak tüm halkımıza "evde kal, mutlu kal" diyoruz ve bu zor zamanların bir an önce geçmesini temenni ediyoruz...

HaberVakti.com

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Yeni bakanlar kurulu kurulmalı mı?
Yeni bakanlar kurulu kurulmalı mı?