DSÖ'de cinsel istismar skandalı!

Dünya Sağlık Örgütü, cinsel istismar skandalıyla çalkalanıyor. DSÖ Başkanı Ghebreyesus sadece özür dilemekle yetindi.

Dünya 30.09.2021 - 13:01 30.09.2021 - 13:12

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), büyük bir skandalla çalkalanıyor. 2018-2020 yılları arasında Ebola salgınıyla mücadele için Kongo'ya giden DSÖ çalışanlarının 83 kadına cinsel istismarda bulunduğu ortaya çıktı. DSÖ Genel Direktörü Tedros Adhanom Ghebreyesus, sadece özür dilemekle yetindi.

DSÖ'DE BÜYÜK SKANDAL

"DSÖ çalışanlarının, Kongo Demokratik Cumhuriyeti'nde kadınlara cinsel sömürü ve istismara karıştığı" iddiaları sonrası bağımsız bir soruşturma komisyonu kuran örgüt, hazırladığı 35 sayfalık raporu kamuoyuna sundu.

Raporda, Demokratik Kongo Cumhuriyeti'ndeki Ebola salgını sırasında aralarında 21'i Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) personeli olan toplam 83 yardım görevlisi kadın ve çocuklara cinsel istismarda ve sömürüde bulunduğu belirtildi. Raporda, cinsel istismara uğrayan 29 kadının hamile kaldığı ve bazılarının kürtaja zorlandığı belirtildi.

Komisyon üyesi Malick Coulibaly yaptığı açıklamada, inceleme ekibinin kurbanların iş vaadi ve işlerine devam etmelerine dair verilen sözler karşılığında cinsel istismara uğradığının belirlendiğini aktardı.

SADECE ÖZÜR DİLEMEKLE YETİNDİ

DSÖ Genel Direktörü Tedros Adhanom Ghebreyesus, raporun "üzücü" olduğunu ifade ederek, mağdurlardan özür diledi. Ghebreyesus, "Sizin başınıza gelenler asla kimsenin başına gelmemeli. Bu affedilemez. Faillerin mazur görülmemesi, hesap sorulmasını sağlamak benim en büyük önceliğim" dedi.

DSÖ Afrika Bölge Direktörü Matshidiso Moeti ise yaptığı açıklamada, rapor karşısında "dehşete düştüğünü" ifade ederek, kurbanlardan özür diledi.

DÖRT PERSONELİN SÖZLEŞMESİ FESHEDİLDİ

Raporuna ardından DSÖ, örgütte halen çalışmakta olan 4 kişinin sözleşmelerinin feshedildiğini ve daha fazla önlem alınacağına dair söz verdi.

Yorumlar