DSÖ'den flaş açıklama: Virüs havada 8 saatten fazla kalabiliyor!

 Koronavirüsün havada yaşadığı doğrulandı. Bakır ve Çelik'te 2 saat, Kağıt ve Plastik'te 3-4 saat, Havada ise  koşullara bağlı olarak 8 saat veya daha fazla hayatta kaldığı açıklandı.

Gündem 23.03.2020 - 17:31 23.03.2020 - 17:31

Dünya Sağlık Örgütü, yeni bir çalışma başlattı. Bu çalışma koronavirüsün bazı ortamlarda havada yaşayabildiğini gösterdikten sonra sağlık personeli için "havadan alınan önlemleri" düşünmektedir. Virüs, damlacıklar veya az miktarda sıvı yoluyla, çoğunlukla hapşırma veya öksürme yoluyla bulaştığını açıkladı.

DSÖ'nün ortaya çıkan hastalıkların ve zoonoz biriminin başkanı Kerkhove, “Bir tıbbi bakım tesisinde olduğu gibi aerosol üretici bir prosedür uyguladığınızda, bu parçacıkları aerosol haline getirme dediğimiz anlamına gelir, bu da havada biraz daha uzun süre kalabilecekleri anlamına gelir.” “Sağlık çalışanlarının hastalar üzerinde çalışırken ve bu prosedürleri uygularken ek önlemler almaları çok önemlidir.” ifadelerine yer verdi.

Dünya sağlık yetkilileri, solunum hastalığının insandan insana temas, hapşırma ve öksürme yoluyla taşınan damlacıklar ve cansız nesnelerde kalan mikroplar yoluyla yayıldığını söylüyor.

Koronavirüs havaya gidebilir, ısı ve nem gibi faktörlere bağlı olarak havada asılı kalabilir

Kerkhove, "Sağlık görevlilerinin COVID-19'un devam edebileceği farklı çevresel koşullara bakan birçok ülkede yapılan çeşitli çalışmaların farkında olduğunu söyledi." Bilim adamları özellikle nem, sıcaklık ve ultraviyole aydınlatmanın hastalığı nasıl etkilediğinin yanı sıra çelik de dahil olmak üzere farklı yüzeylerde ne kadar sürdüğünü de araştırıyorlar. Sağlık yetkilileri bu bilgileri DSÖ'nün rehberliğinin uygun olduğundan emin olmak için kullanıyor ve “şu ana kadar ... elimizdeki rehberliğin uygun olduğundan eminiz” diye ekledi.

Sağlık görevlileri, tüm sıvı veya havadaki partiküllerin yaklaşık% 95'ini filtrelediği için tıbbi personelin N95 maskeleri takmasını öneriyorlar. “Sağlık tesislerinde, sağlık çalışanlarının aerosol üreten bir prosedür yapmaları haricinde standart damlacık önlemleri aldıklarından emin oluyoruz” diye ekledi.

ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri Direktörü Robert Redfield geçen ay Kongre'ye yaptığı açıklamada, ajansın COVID-19'un özellikle yüzeylerde ne kadar süre dayanabileceğini agresif bir şekilde değerlendirdiğini söyledi. "Bakır ve çelikte oldukça tipik, yaklaşık iki saat," dedi.

Redfield bir House duruşmasında. “Ama diğer yüzeylerde karton veya plastik daha uzun olduğunu söyleyeceğim ve buna bakıyoruz.”

Redfield, havadan ziyade yüzeylerden büzülen enfeksiyonları, Diamond Princess yolcu gemisindeki salgına katkıda bulunmuş olabilir. Ayrı bir gelişmede, DSÖ Genel Müdürü Dr. Tedros Adhanom Ghebreyesus Pazartesi günü yaptığı açıklamada, geçen hafta COVID-19 vakalarının hızlı bir şekilde arttığını söyledi.  

“Tüm ülkeler için basit bir mesajımız var: test, test, test. Her şüpheli vakayı test edin, eğer pozitif test ederse, izole edin ve semptom geliştirmeden iki gün önce kiminle temasta olduklarını öğrenin ve bu insanları da test edin ”dedi.

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@