Dumping sendromu nedir? Dumping sendromu belirtileri ve tedavisi nelerdir?

Hızlı sindirim boşaltma sendromu olan dumping, ilerledikçe ciddi rahatsızlıklara da neden olabilir. Kilo kaybının yaşandığı bu rahatsızlık beraberinde kemik erimesi ve düşük bağışıklığı da getiri. Peki dumping sendromu nedir? belirtileri nelerdir?

Sağlık 02.01.2021 - 21:23 02.01.2021 - 21:23 Bülent Deniz

Midenin bir bölümünün ya da tamamının alındığı ameliyatlar veya gastrik bypass operasyonu sonrası ortaya çıkabilen “Dumping Sendromu”, midenin çok hızlı boşalması ile karakterize bir semptom olarak tanımlanabilir.

Genellikle yemek yedikten 10 ila 30 dakika sonrası karın ağrısı, ishal, kusma, çarpıntı ve kramp gibi şikayetlere neden olabilen dumping sendromu mide çıkışındaki kasların iptal edilmesi nedeniyle midedeki besinlerin kontrolsüz bir şekilde ince bağırsaklara boşalması sonucu oluşur. Bu durum ani ve çok hızlı bir şekilde gelişir ve çoğunlukla şeker ihtiva eden yiyeceklerin tüketilmesinden sonra ortaya çıkar.

Dumping sendromu yemek yedikten hemen sonra (10 ila 30 dakika) ortaya çıkıyorsa “erken dumping”; yemek yedikten 2-3 saat sonra ortaya çıkıyorsa “geç dumping” olarak sınıflandırılır.

Dumping sendromu belirtileri nelerdir?

Baş dönmesi

İshal

Kalp atış hızında artış

Şişkinlik

Ciltte meydana gelen kızarma

Mide bulantısı

Kusma

Kramp

Mide ağrısı

Geç dumping sendromu belirtileri:

Terleme

Açlık hissi

Titreme

Yorgunluk

Baş dönmesi

Konsantrasyon olamama

Güçsüzlük

Dumping sendromu tedavisi nelerdir?

Dumping sendromu tedavisi: Tedavi süreci kişiden kişiye değişkenlik gösterebilmektedir. Çoğu hastalarda diyet değişiklikleri ile tedavi gerçekleştirilebilirken, bazı hastalarda ise Dumping sendromunun ağır seyretmesinden dolayı cerrahi müdahale ya da ilaç tedavisi uygulanabilmektedir. Diyetlerde genellikle az az ve sık sık yemek yemeleri tavsiye edilmektedir. Glisemik indeksi düşük olan gıdaların tüketilmesinde fayda vardır.

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@