Dünya basını, ABD ziyaretini nasıl yorumladı?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile ABD Başkanı Trump'ın Beyaz Saray buluşması Amerikan ve İngiliz basınında geniş yer buldu. Ajanslar, gazeteler ve televizyonlar görüşmeyi, haberler ve yorumlarla kamuoyuna sundu.

Dünya 14.11.2019 - 18:26 14.11.2019 - 18:26 Bülent Deniz

Amerikan CNN International kanalı, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile ABD Başkanı Donald Trump'ın Beyaz Saray buluşmasını, "Hiçbir lider, Erdoğan kadar Trump'tan istediğini elde edemedi" sözleriyle yorumladı.

CNN'in internet sitesinde Kevin Liptak imzalı yazıda, Trump'ın güçlü liderlere gösterdiği yakınlık örneklerle anlatıldı. "Hiçbir lider Trump'tan Erdoğan kadar istediğini alamadı" yorumu yapıldı.

Amerikan Washington Post gazetesi, görüşmeye ilişkin haberinde Fethullah Gülen'in iadesiyle S-400 krizini öne çıkardı. Haberde Trump'ın, "Yetkililerimiz çözüm için çalışıyor" sözüne yer verildi. Amerikalı yetkililerin, "Türkiye'nin silahları kutularından çıkarmaması çözüm olabilir" dediği aktarıldı.

Amerikan New York Times gazetesi, Trump'ın Erdoğan için söylediği "Onun büyük hayranıyım" başlığını kullandı. Gazete, "Trump Erdoğan'ı sıcak karşıladı" manşetini attı. Gazetenin Beyaz Saray muhabiri Michael Crowley'e göre, Türkiye'nin Barış Pınarı Harekatı, bölge eksenli Amerikan siyasetini rotasından çıkardı. Ancak Trump, görüşmede bu konuda hissedilebilir bir tavır ortaya koymadı.

İngiliz The Guardian gazetesi de, "Trump kendisini Erdoğan’ın büyük hayranı ilan etti, Suriye operasyonunu hiç eleştirmedi" yorumunu yaptı.

İngiliz The Times da aynı konuya dikkat çekti. Gazete "Trump 'arkadaşı' Erdoğan’a yönelik eleştirilerini bir kenara bıraktı" ifadesini kullandı. Haberde, "Konuğunu Beyaz Saray’da ağırladı. Erdoğan’ın büyük hayranı olduğunu söyledi" denildi.

The Independent gazetesi ise, Trump'ın görüşmeye "olağandışı ancak uzlaşmacı" bir tavırla senatörleri de çağırdığına dikkat çekti.

Uluslararası haber ajansı Reuters da görüşme haberini, "Trump Erdoğan’ın Kürtlerle harika bir ilişkisi olduğunu düşünüyor" başlığıyla verdi.

Yorumlar
Arab News'İN makalesi gündem oldu! KKTC'yi 5 ülke tanımak üzere
Bahçeli'den flaş 'Lozan' çıkışı: "Bu konu açılmamak üzere kapanmıştır"
Ayasofya Camii'nin ibadete açılışının birinci yılı geride kaldı!
Başkan Erdoğan'dan 'Ayasofya' mesajı! "Kıyamete kadar eksik olmayacak"
ABD'de PCR testleri yıl sonundan itibaren kullanılmayacak!
Bakanlıktan 'bedelli askerlik'le ilgili iddialara cevap
İsrail'de, aşı karşıtları Başbakan Bennett'in evini bastı!
Adil Öksüz, Erdoğan'a yapılması planlanan suikast girişimini Gülen'e onaylatmış
47 yıl sonra ilk cuma namazı! Kapalı Maraş'ta tarihi anlar...
Gün oldu devran döndü! Mustafa Özer'den Ruşen Çakır'a gönderme...
Namaz Vakitleri
İmsak --:--
Güneş --:--
Öğle --:--
İkindi --:--
Akşam --:--
Yatsı --:--
Anket Tümü

Aşı hakkında ne düşünüyorsunuz?

Ankete Katıl

Gelişmelerden Haberdar Olun

@