banner30

banner29

10 bin yabani deve vurularak itlaf edilecek!

Avustralya'nın kontrol altına alınamayan yangınlardan ve kuraklıktan etkilenen Güney Avustralya eyaletinde, su kaynaklarını tükettiği gerekçesiyle yaklaşık 10 bin yabani devenin helikopterlerden ateş edilerek itlaf edileceği bildirildi.

Dünya 07.01.2020, 23:59
10 bin yabani deve vurularak itlaf edilecek!

Avustralya basınında yer alan haberlere göre, eyaletin  kuzeybatısındaki Anangu Pitjantjatjara Yankunytjatjara (APY) bölgesinde yerel  yöneticiler, su kaynaklarına akın ederek yerleşim yerlerine zarar verdiğinden  şikayet ettikleri yabani develerin toplu halde itlaf edilmesine onay verdi.

APY yetkililerinden Marita Baker, The Australian gazetesine yaptığı  açıklamada, "Sıcağa ve rahatsızlık verici koşullara hapsolmuş durumdayız. İyi  hissetmiyoruz, çünkü develer geliyor ve çitleri aşarak evlerin etrafında  dolanıyor, klimaların bile suyunu içmeye çalışıyor." dedi.

Bölgede artan yabani deve nüfusunu kontrol altına almak için yarın  başlayacak ve 5 gün sürmesi beklenen itlaf operasyonunda, keskin nişancılar  helikopterlerden ateş ederek 10 bin civarındaki hayvanı itlaf edecek.

Güney Avustralya Çevre ve Su Departmanı (DEW) tarafından, yaklaşık 10  bin yabani devenin bölgedeki tanklar ve musluklar dahil su kaynaklarına akın  ettiği tahmininde bulunuldu.

DEW sözcüsü, binlerce devenin altyapıda büyük hasara yol açtığını,  aileler ve yerleşim yerleri için de tehlike arz ettiğini söyledi.

Develerin bazılarının susuzluktan öldüğünü ya da su kaynaklarına  erişmek için birbirini ezdiğini aktaran sözcü, "Bazı durumlarda hayvan leşleri,  önemli su kaynaklarını ve kültürel alanları kirletiyor." dedi.

Avustralya'da yabani deve sayısının 1,2 milyondan fazla olduğu  belirtiliyor.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Aşı hakkında ne düşünüyorsunuz?
Aşı hakkında ne düşünüyorsunuz?