banner30

banner29

'10 yıl içinde Suudi Kraliyet ailesinden eser kalmayacak'

İran'da Tümgeneral Safevi, Suudi Kraliyet ailesinin 2030 yılına kadar yok olacağını söyledi. Safevi bu öngörüsünün kanıtı olarak Avrupa'daki kuruluşlarca hazırlandığı söylenen ''2030'da Dünya' belgesini gösterdi. Safevi belgede İran'ın da bölgenin en güçlüsü olacağını yazdığını aktardı.

Dünya 21.02.2019, 15:28
'10 yıl içinde Suudi Kraliyet ailesinden eser kalmayacak'

Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman'ın Pakistan ziyaretini değerlendiren İran'ın ruhani lideri Ayetullah Ali Hamaney'in Yüksek Askeri Danışmanı Tümgeneral Yahya Rahim Safevi, İslamabad'ın Riyad'a güvenmemesi gerektiğini söyledi.

"2030 yılına kadar Suudi Arabistan'da Suud ailesinin izi bile kalmayacak, İran ise bölgenin en güçlü ülkesi olacak" diyen Safevi, iddialarını güçlendirmek için, ABD'de 16 araştırma kuruluşu tarafından derlendiği iddia edilen ‘2030'da Dünya' belgesini örnek gösterdi. Safevi, belgede 2030 yılına gelindiğinde Suudi Kraliyet ailesinden eser kalmayacağını ve İran'ın bölgenin en güçlü ülkesi olacağını yazdığını hatırlattı.

Tasnim'in aktardığı haberde, Safevi'nin hangi belgeden bahsettiği belirtilmezse de Aralık 2012'de ‘Küresel Akımlar 2030: Alternatif Dünyalar' adıyla 16 istihbarat kuruluşu tarafından derlenen bir rapor yayınlanmıştı.

Söz konusu raporda, "Suud ailesinin çöküşü bölge ekonomisini alt üst edeceğini, İran'ın nükleer silah elde etmesi Ortadoğu'da son derece dengesiz bir geleceğe neden olacağını" yazıyordu.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Aşı hakkında ne düşünüyorsunuz?
Aşı hakkında ne düşünüyorsunuz?