2 ülkeden Suudi Arabistan'a destek!

Birleşik Arap Emirlikleri ve Bahreyn'den Cemal Kaşıkçı olayında Suudi Arabistan'ı destekler nitelikte açıklamalar yapıldı.

2 ülkeden Suudi Arabistan'a destek!

Birelişk Arap Emirilikleri(BAE), Suudi Başsavcısı'nın Kaşıkçı cinayeti soruşturması kapsamında yaptığı açıklamayı ve sorumluları cezalandırmak için atılacak adımları değerli bulduğunu duyurdu.

​BAE'nin Dışişleri Bakanlığı ve Uluslararası İşbirliği'nden yapılan açıklamada şu ifadeler kullanıldı:


"Alınan önlemler Suudi Arabistan'ın hukuk ve adalet ilkelerine saygı gösteren bir değerler ve adalet devleti olmaya devam edeceği gerçeğini teyit ediyor."

Açıklamanın devamında, BAE'nin Suudi Arabistan'ın yanında kalmaya devam edeceğini ve cinayetin uluslararasılaştırma ve siyasileştirme girişimlerine karşı olduklarını yineledi.

Bir diğer körfez ülkesi olan Bahreyn'den de Suudi Arabistan'ı desteklediğini açıkladı.

Bahreyn Dışişleri Bakanlığı, yaptığı açıklamada, "Bu adımlar Suudi Arabistan'ın bu davada yer alanların tümünü sorumlu tutma ve cezalandırma konusundaki gayreti, tam ve şeffaf bir şekilde adaleti sağlama konusundaki kararlılığını yansıtıyor" dedi.
Bahreyn, cinayetin Suudi Arabistan'ın istikrarına, egemenliğine ve güvenliğine zarar verme amacıyla uluslararasılaştırma ve siyasileştirme girişimlerine karşı olduğunu tekrarladı.

Dün Suudi Arabistan Başsavcılığı Sözcüsü Şelan eş Şelan, Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı'nın öldürülmesi soruşturmasına ilişkin başkent Riyad'da düzenlediği basın toplanısında 11 zanlıdan 5'i için idam cezası istendiği cinayetiyle ilgili 21 şüpheliden 11'ine suç isnat edilerek dava dosyasının mahkemeye gönderildiğini belirtmişti.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner5