banner30

banner29

70 dünya lideri Paris'te buluştu!

Anma Töreni için yağmur altında yürüyüş!

Dünya 11.11.2018, 19:13 11.11.2018, 19:18
70 dünya lideri Paris'te buluştu!

Fransa'nın başkenti Paris'te bulunan cumhurbaşkanlığı konutu Elysee Sarayı, bugün yaklaşık 70 dünya liderini konuk etti. Birinci Dünya Savaşı'nın sona ermesinin 100. yılı nedeniyle düzenlenen etkinliklere Cumhurbaşkanı Erdoğan, ABD Başkanı Donald Trump, Almanya Başbakanı Angela Merkel, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin gibi önemli isimler katıldı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Elysee Sarayı'nda verilecek öğle yemeği için cumhurbaşkanlığı makamına geldi. Erdoğan'ı kapıda Emmanuel Macron ve eşi karşıladı. Elysee Sarayı'nda buluşan liderler daha sonra anma töreninin yapılacağı Zafer Takı'na bir yürüyüş gerçekleştirdi. Liderlerin gün içerisinde ikili görüşmeler de gerçekleştirmesi bekleniyor. Bu ikili görüşmelerden biri de Vladimir Putin ile Donald Trump arasında gerçekleşebilir

1. Dünya Savaşı'nın bitiminin 100. yılı etkinlikleri kapsamında yaklaşık 70 lider Paris'te bulunuyor. Liderlerin bugün Elysee Sarayı'nda verilecek öğle yemeğinde buluşması ve ardından çeşitli etkinliklere katılması bekleniyor.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, kısa bir süre önce yemeğin verileceği Elysee Sarayı'na ulaştı. Liderler Elysee Sarayı'nda buluştuktan sonra saraydan ayrılarak Zafer Takı'na doğru bir yürüyüş gerçekleştirdi. Yağmur altında gerçekleştirilen yürüyüşte liderlerin siyah şemsiyeler taşıdıkları görüldü.

Gün içerisinde Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile ABD Başkanı Donald Trump'ın da kısa bir görüşme gerçekleştirmesi bekleniyor.


Sabah saatlerinde başlayan anma etkinlikleri kapsamında Fransa Cumhurbaşkanı Macron ile Almanya Başbakanı Angela Merkel anıtlığı ziyaret ederek birlikte çelenk bıraktı. ABD Başkanı Donald Trump'ın ise kötü hava koşulları nedeniyle Paris'te bulunan Amerikan askerlerinin yattığı mezarlığı ziyaretini son dakikada iptal ettiği bildirildi.

1914 ile 1918 yılları arasında yapılan Birinci Dünya Savaşı'nda 9.7 milyonu asker, 10 milyonu sivil olmak üzere yaklaşık 20 milyon kişi hayatını kaybetmişti.

TRUMP'A ÇIPLAK PROTESTO

Paris'te gerçekleşen anma törenleri kapsamında ABD Başkanı Donald Trump'ı taşıyan konvoya yönelik bir protesto gerçekleştirildi.

Yarı çıplak olduğu belirtilen bir kadın protestocu, Trump'ın konvoyuna birkaç metre mesafeye kadar yaklaştı. Protestocunun FEMEN üyesi olduğu belirtildi.

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN İLE PUTİN BİR ARAYA GELDİ

Şanzelize Caddesi'nde düzenlenen tören sonunda, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile bir süre sohbet etti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Putin'in samimi tavırları dikkati çekti.


Törenin ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan, özel uçak "TC-TRK" ile TSİ 15.30'da Fransa'nın başkenti Paris'ten ayrıldı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı, Paris Charles de Gaulle Havalimanı'nda Türkiye'nin Paris Büyükelçisi İsmail Hakkı Musa, UNESCO Daimi Temsilcisi Büyükelçi Ahmet Altay Cengizer, OECD Daimi Temsilcisi Büyükelçi Erdem Başçı uğurladı.

Erdoğan ile eşi Emine Erdoğan, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ve Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın da Paris'ten ayrıldı.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Aşı hakkında ne düşünüyorsunuz?
Aşı hakkında ne düşünüyorsunuz?