banner30

banner29

AB ve İngiltere arasında aşı krizi derinleşiyor!

Avrupa Birliği ve İngiltere arasında Covid-19 aşısı konusundaki kriz derinleşiyor.

Dünya 11.03.2021, 07:58
AB ve İngiltere arasında aşı krizi derinleşiyor!

Londra'daki üst düzey AB diplomatı, İngiliz Dışişleri Bakanlığı'na çağrıldı. AB Delegasyonu Başkan Yardımcısı Nicole Mannion, son dönemde yaşanan aşı gerilimiyle ilgili İngiliz Dışişleri Bakanlığı Daimi Müsteşarı Philip Barton ile görüştü.

İngiltere Başbakanı Boris Johnson da AB Konseyi Başkan Charles Michel’in "İngiltere ve ABD, kendi topraklarında üretilen aşılar ve aşı bileşenlerinin ihracatına kesin bir yasak koydu." şeklindeki sözlerini eleştirdi.

Johnson, "Tek bir Covid-19 aşısı ve aşı bileşeninin ihracatına yasak getirmedik." dedi.

Avam Kamarası'ndaki "Başbakana sorular" programında konuşan Johnson, bütün ülkelerin aşı milliyetçiliğine karşı durması gerektiğini belirtti.

Johnson, ayrıca Covid-19 Aşıları Küresel Erişim Programı’na (COVAX) 548 milyon sterlin destek sağladıklarını ve bununla gurur duyduklarını vurguladı.

Aşı milliyetçiliği iddiaları

AB Konseyi Başkan Michel, salı günü yaptığı konuşmada, AB'nin aşı milliyetçiliği yaptığı iddialarını reddederek, Brüksel'in ABD veya İngiltere gibi aşıların ihracatını toptan yasaklamadığını, ihracatı hiçbir zaman durdurmadığını söylemişti.

İlaç firmasının bilgilendirdiği AB yetkililerine göre, İngiltere, Covid-19 aşısı üreten tek şirketi olan AstraZeneca ile yaptığı sözleşmeye özel madde ekleyerek ihracatını da engelliyor.

İngiltere, geçtiğimiz hafta, İtalya'da üretilen 250 bin doz Oxford-AstraZeneca aşısının Avustralya'ya ihracatının engellenmesine tepki gösterdi.

Covid-19 aşılarının ihracatına getirilen kısıtlamaların, virüse karşı küresel mücadeleyi tehlikeye atabileceğini belirten Londra yönetimi, AB'nin aşı programı için yaptığı taahhütleri yerine getirmesini beklediğini duyurmuştu.

Euronews

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye erken seçime gitmeli mi?
Türkiye erken seçime gitmeli mi?