banner29

ABD Başkanı Trump 1915 olayları için 'Soykırım' demedi!

ABD Başkanı Donald Trump, 1915 olayları için bu yıl da 'soykırım' ifadesini kullanmadı. Trump, kongrenin aksi yöndeki kararına karşın yaşananları "Büyük felaket" olarak tanımladı.

Dünya 24.04.2020, 16:25 24.04.2020, 17:32
ABD Başkanı Trump 1915 olayları için 'Soykırım' demedi!

 ABD Başkanı Donald Trump bu karara rağmen, 1915 olaylarıyla ilgili olarak bu yıl da 'büyük felaket' terimini kullandı.

Bilindiği gibi ABD Senatosu, aralık ayında 1915 Ermeni olaylarını sözde "soykırım" olarak tanıyan bir karar tasarısını kabul etmişti. Uzun yıllardır veto edilen yasanın geçtiğimiz yıl Senato'dan geçmesi kararın siyasi olduğuna ilişkin tartışmaları da beraberinde getirmişti.

Trump, Senato kararının ardından karara katılmadığını açıklamıştı.

Öte yandan söz konusu tasarı Senato'nun bu konudaki görüşünü yansıtan bir düzenleme olan karar tasarısının, yasal olarak herhangi bir bağlayıcılığı bulunmuyor.

Trump'tan önce iki dönem boyunca başkanlık yapan Obama, seçim kampanyasında 1915 olaylarını "soykırım" olarak tanıyacağına dair söz vermesine karşın, görev başında farklı bir tutum izlemişti. Obama, başkanlık yaptığı yıllardaki 24 Nisan açıklamalarında "soykırım" sözü yerine, Ermenice "büyük felaket” anlamına gelen "Meds Yeghern” ifadesini kullanmıştı.

Trump'tan önceki son Cumhuriyetçi ABD Başkanı olan George W. Bush da "soykırım" dememişti. Bush da görev yaptığı iki dönemdeki açıklamalarında, "soykırım" yerine, "tarihin en büyük trajedilerinden biri" ya da "20'nci yüzyılın en korkunç trajedilerinden biri" gibi ifadeler kullanmayı tercih etmişti.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye erken seçime gitmeli mi?
Türkiye erken seçime gitmeli mi?