banner30

banner29

ABD Brexit'i neden destekliyor?

Amerika Birleşik Devletleri ile Avrupalı eski müttefikleri arasındaki görüş ayrılıkları Huawei'den İran'a, Paris İklim Anlaşması'ndan ticaret savaşı olasılığına kadar uzun bir listeye dayanıyor. ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, Hollanda'danın Lahey kentinde Avrupa ile olan ilişkiler ve Orta Doğu barış süreci hakkında merak edilen soruları yanıtladı.

Dünya 05.06.2019, 21:18
ABD Brexit'i neden destekliyor?

"Fikir ayrılıklarına rağmen Avrupa ile ilişkilerimiz mükemmel"

Avrupa Birliği ve ABD ilişkileri

Bence ilişkiler harika. İnsanların gerginlik hakkında konuştuğunu duyuyorum. Avrupalı ortaklarımla sık sık görüşüyorum. Aramızda her zaman için ihtilaflar, münakaşalar, ticari anlaşmazlıklar, fikir ayrılıklarına düştüğümüz ulusal güvenlik sorunları ve ortak paydada buluşamadığımız birçok konu oluyor. Ancak bununla birlikte her zaman için ortak değerlerimiz, dünyaya bakış açımız, dünya genelindeki özgürlüklere ve demokrasilere karşı ortak tehdit algılarımız var ve bunlar her zaman için belirleyici unsurlar olmaya devam edecek.

Trump'ın Avrupa'yı düşman ilan etmesi doğru mu?

Sanırım Başkan Trump o sözlerle bazı bölgelerde Amerikan ekonomisine adil davranılmadığını anlatmaya çalıştı. Tarım ürünlerimizi Avrupa Birliği üyesi birçok ülkeye satamıyoruz, ancak AB'den gelen ürünler ABD'de rahatlıkla satılabiliyor. Bu adil ve karşılıklı değil. Kimse bu anlaşmanın devam etmesine olanak sağlayacak bir ticari sistemi kuracağınızı düşünmemeli. Başkan Trump, Amerika ve Avrupa için eşit şartların olduğu adil ve müşterek bir anlaşma istiyor ve bunun gerçekleştirilmesi her iki taraf için de iyi olacak.

"Önceliğimiz İngiltere ile bir ticaret anlaşması imzalamak"

ABD, Brexit'i AB'ye zarar verdiği için mi destekliyor?

Hatırlayacağınız üzere Brexit, Birleşik Krallık halkı tarafından alınan bir karardı. Egemen ulusun oy kullandığı bir referandum yapıldı. Yani Amerika'yla hiçbir alakası yok. Bu tamamen demokratik bir karar. Brexit'in en büyük destekçisi İngiliz halkı değil mi? Onlar bu yönde oy verdi. Önemli olan bu. Herhangi bir üçüncü ülke böyle istediği için değil, İngiliz halkı bu yönde karar verdiği için Brexit süreci devam edecek.

ABD, Avrupa yerine İngiltere ile bir ticari anlaşması mı yapacak?

Brexit sürecinin nasıl ilerlediğine bakacağız, ama evet, bizim için önceliğe sahip diyebiliriz. İngiltere ile eski, önemli ticari ilişkilerimiz var. Bugün Hollanda'dayım, çünkü Amerika'da Hollandalı ve aynı şekilde Hollanda'da da Amerikalı çok büyük yatırımcılar var. Hukukun üstünlüğü, ticaret serbestliği ve girişimciliğe olan taahhütlerimizden dolayı küresel bir zirve gerçekleştiriyoruz. Bunu İngiltere ile de yapmak istiyoruz. Halkın istediği gibi Brexit tamamlandığında İngiltere ile karşılıklı güven ve çıkarlarımız doğrultusunda bir serbest ticaret anlaşması yapma niyetindeyiz.

"Çinliler bizimle aynı değerleri paylaşmıyor"

Huawei ve İran

İstihbarat birimleri şüphesiz zaman zaman bazı şeyleri yanlış değerlendirir. Ancak genel çalışma biçimleri mükemmeldir. Onlara inanılmalı ve güvenilmelidir. Batılı ülkeler ve liberal demokrasiler ortak değerleri paylaşır. Çinliler bu değerleri paylaşmıyor. Eğer Huawei iseniz, Çin hükümeti ile çalışmalısınız. Çünkü yönetim kurulunda Komünist Partinin üç üyesi bulunuyor. Bu çok tutarsız, Avrupa ve ABD halkının güvenliğinin korunmasıyla çelişiyor. Avrupalılar mahremiyeti çok önemsiyor, bunu çok iyi biliyorum. Birileri Çin hükümetinin erişimi ve kontrolü olan bir ağ üzerinden akan özel bilgileri gizli tutamaz

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye erken seçime gitmeli mi?
Türkiye erken seçime gitmeli mi?