banner30

banner29

ABD'de bir garip cenaze töreni! 100 bin Yahudi...

Nazi Almanyası'nda soykırımdan kurbanı olmaktan kurtulan ve internet gibi teknolojileri reddeden dini lider Yisroel Avrohom Portugal'ın cenaze töreni için bölgede yollar kapatıldı ve geniş güvenlik önlemleri alındı

Dünya 03.04.2019, 18:29
ABD'de bir garip cenaze töreni! 100 bin Yahudi...

Amerika Birleşik Devletleri'nin New York şehri son zamanların en ilginç cenaze 100 bin kişinin katıldığı cenaze törenine sahne oldu. Yahudi cemaatinin önde gelen isimlerinden Haham Yisroel Avrohom Portugal  dün hayatını kaybetti. Haham Yisroel'in New York'taki cenaze törenine 100 binden fazla kişi katıldı.

Nazi Almanya'sından kurtulanlar arasında olan Haham Yisroel'in cenaze töreni o kadar kalabalıktı ki New York Polis Departmanı, 2 Polisin tören sırasında yaralandığını açıkladı. İnternet, telefon gibi teknolojileri reddeden hahamın cenazesine katılanlardan sık sık cep telefonuna dokunmaları durumunda tabuta el sürmemeleri konusunda uyarılar verildi. Ancak pek çok kişi kurala uymayıp telefonlara sarıldı.

ABD'de Ortodoks Yahudilerin Hasidizm mezhebi cemaatinin önde gelen isimlerinden olan Yisroel Avrohom Portugal 1924 yılında Romanya'da dünyaya geldi. ABD, İsrail, Rusya ve Romanya'da Musevilerin saygı duyduğu isim olan ve 1982'de yaşamını yitiren Eliezer Zusia Portugal'ın oğlu olan Yisroel Avrohom Portugal, İkinci Dünya Savaşı'nın ardından Romanya'nın başkenti Bükreş'e yerleşti. Nazi Almanyası'nda ölüm kamplarından kurtulan ve ardından Romanya'ya yerleşen Yisroel Avrohom Portugal, Yahudi çocuklara Tevrat okumayı öğrettiği ve yardımcı olduğu için tutuklandı.

Yisroel Avrohom Portugal, Romanya'daki esir hayatının ardından 1960 yılında ABD'ye göç etti. 2013 yılında Ortodoks Yahudileri ile Internet karşıtı organizasyona da imza atan Yisroel Avrohom Portugal, ABD'ye gelmeden önce Romanya'da bir hapishanede mahkum hayatı yaşıyordu. Yisroel Avrohom Portugal, 1980'li yıllarda internet kullanımına karşı olduğunu dile getiren açıklamalar yaptı ve her yıl Hamursuz Bayramı'nda bir televizyonu ateşe vereceğini söyledi.

Yorumlar (1)
Doğu 2 yıl önce
pis yahudiler, ALLAH ın laneti üzerinize olsun inşaALLAH
( Bu söz Sadaka yerine geçer , 70 den fazla Peygamber öldüren bu kavimi ALLAH lanetlemiş )
Günün Anketi Tümü
Türkiye erken seçime gitmeli mi?
Türkiye erken seçime gitmeli mi?