banner30

banner29

ABD'de ilgi odağı oldu! Aşı ekibinin başına Müslüman doktor...

ABD Başkanı Donald Trump'ın, koronavirüs aşı ekibinin başına getirdiği Fas asıllı Amerikalı Müslüman doktor Moncef Slaoui, Amerikan kamuoyunda ilgi odağı oldu.

Dünya 18.05.2020, 10:30
ABD'de ilgi odağı oldu! Aşı ekibinin başına Müslüman doktor...

"Warp Speed" adı verilen aşı programının başına getirilen tecrübeli doktor, başarılı geçmişiyle Amerikan kamuoyunun tanıdığı bir isim.

Londra merkezli ünlü ilaç firması GlaxoSmithKline’da 30 yıl çalıştıktan sonra 2017'de emekli olan Moncef Slaoui, Afrika ülkeleri için tıp alanında önemli isimlerden biri olarak biliniyor.

Dünyanın önde gelen doktorlarından

Amerikan medyasında yer alan haberlerde, Slaoui'nin öz geçmişinin çok güçlü ve aşı alanında dünyanın önde gelen doktorlarından biri olduğuna dikkat çekildi. 

Diğer yandan Amerikan-İslam İlişkileri Konseyi (CAIR) gibi Amerikalı Müslüman sivil toplum örgütleri de Slaoui'nin böylesine önemli bir göreve getirilmesinden duydukları memnuniyeti ifade etti.

Sosyal medyada da Slaoui'ye destek mesajları atan Amerikalı Müslümanlar, Trump yönetiminin Müslüman dünyasıyla ilişkilerini düzeltmesi gerektiği yönünde mesajlar paylaştı.

14 aşı bulunmasına yardımcı olmuş

Beyaz Saray'da cuma günü düzenlenen programda aşı programını duyuran ABD Başkanı Trump, Slaoui için "Dünyaca ünlü, özel sektörde çalıştığı 10 yıl içinde 14 yeni aşı buluşuna yardımcı olmuş bir immünolojist. Aşıların formülasyonunda dünyanın en saygın adamlarından biri." ifadesini kullanmıştı.

"Yıl sonunda yüzlerce milyon aşıyı dağıtmış olabiliriz"

''Warp Speed'' kapsamında aşı geliştirme ekibine katılmaktan onur duyduğunu dile getiren Slaoui ise "Koronavirüse karşı yapılan aşı deneylerini incelediğimde, 2020 sonuna kadar yüzlerce milyon aşıyı dağıtmış olabileceğimize olan güvenim artıyor." ifadesini kullanmıştı.

Kız kardeşini ateşli hastalık boğmacadan kaybettiği belirtilen Slaoui, 1959 yılında Fas'ın Agadir bölgesinde doğdu. Slaoui, Kazablanka'da liseyi bitirdikten sonra, Belçika'da biyoloji bilimleri alanında öğrenim gördü. 

Harvard Tıp Fakültesi ve Tufts Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde çalışmalarını sürdüren ve 100'den fazla uluslararası makalesi bulunan bilim adamı, "AIDS Aşı Girişimi" isimli kuruluşun da yönetim kurulu üyeliğini yapıyor.

Yorumlar (1)
Tuğrul 13 ay önce
İnanıp, güvenmeyin. Bu alçağı müslümanları kobay olarak kullanmak için pohpohluyorlar.
Bu alçağın müslümanlıkla alakası yok.
Müslümanlar üzerinde tezgahlanan ayrı bir şeytanı plandır bu
Günün Anketi Tümü
Yeni bakanlar kurulu kurulmalı mı?
Yeni bakanlar kurulu kurulmalı mı?