banner29

ABD'de sezonun ilk kar fırtınası hayatı olumsuz etkiledi

ABD'nin doğu yakasında başlayan sezonun ilk şiddetli kar fırtınası, Virginia'dan Maine eyaletine kadar 60 milyondan fazla kişiyi etkisi altına aldı.

Dünya 17.12.2020, 10:24
ABD'de sezonun ilk kar fırtınası hayatı olumsuz etkiledi

Ülkede etkili olan kar yağışı nedeniyle, uçak seferleri de aksadı.

ABD’de birçok havayolu şirketi, bugün gerçekleşmesi planlanan yüzlerce uçuşu durdurduğunu duyurdu.

ABD medyası, şirketlerin 700 uçuşu ülkenin kuzeydoğusunda ve Orta Atlantik bölgelerinde yoğun kar yağışı tehdidi nedeniyle iptal ettiğini, 400 uçuşun da ertelendiğini aktardı.

ABD Ulusal Hava Durumu Servisi’nden yapılan açıklamada, “Orta Atlantik`ten Kuzeydoğu ve Güney New England`ın bazı kısımlarına kadar yoğun kar alanı muhtemeldir. Yağmur ve buz muhtemelen batı Kuzey Carolina ve güneybatı Virginia`da da görülebilir. Seyahat tavsiye edilmez” denildi.

New York`un önemli turistlik merkezlerinden Times Meydanı`nda da kar yağışı etkili oldu.

Ekipler kar temizleme çalışmaları yaptı.

ŞİDDETLİ KAR YAĞIŞI CAN ALDI

Kar fırtınası sebebiyle Michigan eyaletindeki Clinton ilçesinde düzinelerce aracın karıştığı kazada 2 kişinin hayatını kaybettiği bildirildi. Virginia Eyalet Polisi sözcüsü, kazada hayatını kaybedenlerden birinin 19 yaşında bir erkek olduğunu belirtti.

New York'taki Ulusal Hava Durumu Servisi'nden David Stark, Çarşamba akşamı Central Park’ta kar seviyesinin yaklaşık 7 santimetreye kadar ulaştığını duyurdu.

NEW YORK VE NEW JERSEY'DE OLAĞANÜSTÜ HAL İLANI

New York Valisi Andrew Cuomo, bu akşamdan itibaren eyaleti etkisi altına alacak kar fırtınasına karşı her türlü tedbiri aldıklarını açıkladı.

Vali Cuomo, eyaletin yoğun kar yağışının etkisi altında kalması beklenen bazı bölgelerinde saat 18.00’den itibaren olağanüstü hal ilan edeceğini açıkladı. Vali Cuomo, kar fırtınasının eyalette özellikle Hudson Valley bölgesini diğer bölgelere göre daha şiddetli etkileyeceğini belirtti.

Vali Cuomo, eyaletin kar fırtınasıyla mücadele için ek personel görevlendirdiğini, kar küreyiciler, pulluklar, tuzlama araçları, acil durum araçları, acil sağlık yardım ekipleri ile kurtarma amaçlı ve benzeri araçların kar fırtınası sürecinde görev yapacağını kaydetti. Cuomo, meteoroloji uzmanlarının eyaletin bazı bölgelerine daha fazla kar yağacağı uyarısı yaptığını kaydetti.

New York Belediye Başkanı Bill de Blasio kar fırtınasını, son yılların en kötüsü olarak değerlendirdi. New York’ta salgın sürecinde COVID-19 testlerinin yapıldığı tüm merkezler kapatıldı.

New York, New Jersey ve Connecticut eyaletleri yetkilileri, öğleden sonra etkisini göstermeye başlayan kar fırtınasının son yıllarda üç eyalette yaşanan kar fırtınalarının en güçlüsü olarak değerlendirdi. New Jersey Valisi Phil Murphy öğleden sonra eyaletin yoğun kar yağışı alacak bölgelerinde olağanüstü hal ilan edeceğini açıkladı.

Doğu eyaletlerindeki birçok kentte kar fırtınası nedeniyle eğitime ara verildi. Bölgede elektrik kesintileri de bekleniyor.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Yeni bakanlar kurulu kurulmalı mı?
Yeni bakanlar kurulu kurulmalı mı?