banner5

banner29

ABD'deki hastalara şok! "Hayatta kadığım için suçluluk duyuyorum"

Dünya genelinde koronavirüs kaynaklı en fazla vaka ve ölüm sayısının görüldüğü ABD'de ölümcül salgına karşı şifa bulan bir kişiye taburcu edildiği hastane tarafından 181 sayfadan oluşan 1 milyon 122 bin 501 dolar 4 centlik fatura çıkarıldı. Öte yandan taburcu olması hastanede büyük gösterilerle kutlanan Flor, "Hayatta kaldığım için suçluluk duyuyorum." açıklamasında bulundu.

Dünya 14.06.2020, 10:21 14.06.2020, 10:21
ABD'deki hastalara şok! "Hayatta kadığım için suçluluk duyuyorum"

Amerika Birleşik Devletleri'nde (ABD) en uzun süre hastanede kalarak yeni tip koronavirüse (Kovid-19) karşı şifa bulan 70 yaşındaki Michael Flor, hastane faturasıyla şok yaşadı. 181 sayfalık faturada Flor'a 1 milyon 122 bin 501 dolar 4 cent istendi.

Taburcu edildi, hayatının şokunu yaşadı

Yeni tip koronavirüs ile birlikte ABD'deki sağlık sisteminin aslında çok da iyi işlemediği gözler önüne serilmişti.

ABD'nin Seattle kentinde Kovid-19 sebebiyle 62 gün boyunca hastanede kalan ve sağlığına kavuşarak uluslararası kamuoyu tarafından "en uzun süre hastanede kalan ve Covid-19’u yenen insan" olmayı başaran 70 yaşındaki Michael Flor, hiç beklemediği bir fatura ile karşı karşıya kaldı.

Yerel basına konuşan Flor, "Evde dinlenme sürecindeyim fakat kaldığım hastanenin faturasını görünce kalbim duracak gibi oldu" dedi. Flor'un ilk gördüğü anda, "Yok artık" dediği fatura tam 1 milyon 122 bin 501 bin 4 centlikti.

181 sayfalık faturada doktorların Flor'u sağlığına kavuşturmak için neler yaptığı da sıralandı.

"Beni buradan çıkarmalısın, bunu karşılayamayız"

Flor, sigortası olduğu için bu parayı ödemeyeceğini söyledi. Flor’un Issaquah'taki Swedish Medical Center'da 62 gün boyunca kaldığı belirtilirken, hastanede geçirdiği sürenin büyük bir bölümünde bilincinin kapalı olduğu da belirtildi. Seattle basını, Flor’un kendine geldiği günlerde eşi Elisa Del Rosario'ya, "Beni buradan çıkarmalısın, bunu karşılayamayız" dediğini de aktardı.

Yoğun bakımın günlüğü yaklaşık 10 bin dolar

Faturanın detayları da uluslararası kamuoyunun ilgisini çekti. Belgelerde yoğun bakımda kalmanın günlük bedeli 9.736 dolar olarak açıklanırken, Flor'un 42 gün kaldığı ve bu sebeple sadece bu giderinin 408 bin dolar olduğu açıklandı.

Mekanik oksijen cihazına 29 gün bağlı kalan Flor'un bu sebeple günlük 2.835 dolardan toplamda 82.215 dolar ödemesi istendi.

"Hayatta kaldığım için suçluluk duyuyorum"

İki gün boyunca kalbi duran, ciğerleri ve böbrekleri iflas eden Flor, ölümle adeta pençeleşmişti. Taburcu olması hastanede büyük gösterilerle kutlanan Flor, "Hayatta kaldığım için suçluluk duyuyorum. Neden ben kurtuldum, neden ben bunları hak ediyorum' diye düşünüyorum” yorumunu yaptı.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Haftalardır kısıtlamalar nedeniyle evlerimizdeyiz. Sizce kısıtlamalar sona ermeli mi? Yoksa devam etmeli mi?
Haftalardır kısıtlamalar nedeniyle evlerimizdeyiz. Sizce kısıtlamalar sona ermeli mi? Yoksa devam etmeli mi?