banner29

ABD'den ard arda iki çelişkili İran açıklaması!

Kasım Süleymani suikastıyla ABD-İran gerginliğiyle ilgili konuşan ABD Başkanı Donald Trump, "Süleymani büyük bir saldırı planlıyordu. Onu öldürerek çok sayıda hayat kurtardık. Her türlü misillemeye hazırız. Biz de karşılık veririz" ifadelerini kullandı. Aynı saatlerde konuşan Savunma Bakanı Mark Esper ise İran ile savaş istemediklerini açıklamıştı.

Dünya 07.01.2020, 22:50
ABD'den ard arda iki çelişkili İran açıklaması!

İran Devrim Muhafızları Kudüs Gücü Komutanı Kasım Süleymani'nin ABD saldırısında öldürülmesinin ardından bölgede tansiyon yükselmeye devam ediyor. İki ülkenin karşılıklı tehditkar açıklamalarının ardından ABD Başkanı Donald Trump, misilleme mesajı verdi. Trump, "Süleymani büyük bir saldırı planlıyordu. Onu öldürerek çok sayıda hayat kurtardık. Her türlü misillemeye hazırız. Biz de karşılık veririz" dedi.

ESPER SAVAŞ İSTEMİYORUZ DEMİŞTİ

Aynı saatlerde konuşan Savunma Bakanı Mark Esper ise İran ile savaş istemediklerini açıklayarak,"Diplomatik çözüm istiyoruz. Bunun için İran gerilimi düşürmeli. Daha fazla kan dökülmesini engellemek için İran masaya oturmalı" dedi.

NE OLMUŞTU?

ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon), İran Devrim Muhafızları Ordusuna bağlı Kudüs Gücü Komutanı General Kasım Süleymani ve Haşdi Şabi Başkan Yardımcısı Ebu Mehdi el-Mühendis'in, Bağdat Havalimanı yakınına düzenlenen saldırıda öldürüldüğünü açıklamıştı.

Saldırıda, Süleymani ve İranlı subayların yanı sıra Mühendis'in de aralarında bulunduğu 5 Iraklıyla 10 kişi hayatını kaybetmişti.

İran lideri Ayetullah Ali Hamaney, olayın ardından yaptığı açıklamada, "Onun gidişiyle, onun yaptığı iş durdurulmayacak ve yolu kapanmayacak. Suçluları acı bir intikam bekliyor." ifadelerini kullanmıştı.

Ülkede 3 günlük yas ilan eden Hamaney, Süleymani'nin yerine yardımcısı Tuğgeneral İsmail Kaani'yi getirmişti.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Aşı hakkında ne düşünüyorsunuz?
Aşı hakkında ne düşünüyorsunuz?