ABD'den Çin'e 'Hackerlara sponsor olduğunuzu biliyoruz'

Amerika Birleşik Devletleri Adalet Bakanlığı tarafından dillendirilen iddialar, Çin-ABD gerginliğinin boyutunu değiştirebilir. Bakanlığa göre Çin, ABD’ye ait şirket ve kurumlardan bilgi sızdırılması ve özel verilere ulaşılması için hackerlara sponsorluk yapıyor.

ABD'den Çin'e 'Hackerlara sponsor olduğunuzu biliyoruz'

Dünyanın en büyük ekonomileri arasında yer alan ABD ve Çin arasındaki gerilim her geçen gün artmaya devam ediyor. Şimdiye kadar dünyanın en büyük ‘ikinci akıllı telefon üreticisi’ konumunda olan Huawei’yi Çin için ‘casusluk’ yapmakla suçlayan ABD, konuyu biraz daha derinleştirerek Çin Hükümeti'ni ülkelerine saldırıda bulunan hackerları desteklemekle suçladı.

Amerika Birleşik Devletleri Adalet Bakanlığı’nın ortaya attığı iddialara göre Çin Hükümeti, son 12 yıl içerisinde 45 farklı ABD’li şirket veya devlet kurumunu birinci elden etkileyen hack olayının arka planında Çin Hükümeti yer alıyordu. Uluslararası piyasalarda ses getirmeyi başaran iddialara göre Çin, APT10 isminde Çinli bir hack grubuna üye olan Zhu Huave Zhang Shilong’a, ABD’ye bağlı kritik şirket ve kurumlardan hassas bilgilerin çalınması konusunda sponsor oldu.

Güncelleme Tarihi: 22 Aralık 2018, 11:08
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner5