banner29

ABD'den skandal Venezuela açıklaması! Tehdit etti...

Venezuela'da darbe girişiminin ardından ABD'den skandal açıklamalar gelmeye devam ediyor. Amerikan Fox'a konuşan ABD Dışişleri Bakanı Pompeo, "Gereken buysa, Venezuela'da askeri müdahâle imkân dahilinde. Ancak barışçıl geçişi tercih ederiz" dedi.

Dünya 01.05.2019, 16:00 01.05.2019, 16:03
ABD'den skandal Venezuela açıklaması! Tehdit etti...

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, ülkesinin Fox Business Network televizyon kanalına konuştu.

Darbe girişiminin başarısızlıkla sonuçlandığı Venezuela hakkında şu ifadeleri kullandı:

"Askeri müdahâle imkân dahilinde. Gereken buysa, ABD bunu yapacak. Ancak barışçıl geçişi tercih ederiz."

DARBE GİRİŞİMİ

Venezuela'da 23 Ocak'ta kendini devlet başkanı ilan eden Meclis Başkanı Guaido, dün Twitter'dan yayımladığı 3 dakikalık bir videoyla halka ve askerlere sokağa çıkma çağrısı yapmıştı.

Guadio, Caracas'taki La Carlota Hava Üssü yakınının etrafında bir grup askerle partisinin ev hapsindeki eski lideri Leopoldo Lopez'i de alarak çektiği videoyu Twitter hesabından yayımlamıştı. Başkent Caracas'ta bazı askeri birliklerin yolları kestiği, bazı yollarda da askeri araçların görüldüğü belirtilmişti.

Venezuela Savunma Bakanı Vladimir Padrino Lopez, olayın ardından Twitter'da yayımladığı açıklamada, darbe girişimine karşı koyacaklarını belirterek, "Biz silahlı kuvvetler olarak anayasal düzeni savunmaya yemin ettik. Hain darbe girişimi karşısında teyakkuzdayız. Askeri birliklerde olağan dışı bir durum söz konusu değil, herkes komutanların emrindedir." açıklamasını yapmıştı.

ABD yönetimi ise Guadio ve taraftarlarının darbe girişimine tam destek veren açıklamalarda bulunmuştu.

Daha sonra Venezuela'da Ulusal Meclis Başkanı Juan Guaido'nun başlattığı darbe girişimiyle ev hapsinden serbest bırakılan Voluntad Partisinin eski Genel Başkanı Leopoldo Lopez'in İspanya'nın Caracas Büyükelçiliğine sığındığı bildirilmişti.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Haftalardır kısıtlamalar nedeniyle evlerimizdeyiz. Sizce kısıtlamalar sona ermeli mi? Yoksa devam etmeli mi?
Haftalardır kısıtlamalar nedeniyle evlerimizdeyiz. Sizce kısıtlamalar sona ermeli mi? Yoksa devam etmeli mi?