banner30

banner29

ABD'den tehdit gibi yaptırım sözleri! 'Hazırda bekliyor...'

Türkiye ile yapılan Suriye mutabakatı sonrası yaptırımların kaldırıldığını açıklayan ABD'den tehdit gibi yaptırım açıklaması geldi. Hazine Bakanı Steve Mnuchin, Trump yönetiminin Türkiye'ye yönelik bir dizi yaptırım listesini hazırda tuttuğunu açıkladı.

Dünya 30.10.2019, 20:57
ABD'den tehdit gibi yaptırım sözleri! 'Hazırda bekliyor...'

ABD Hazine Bakanı Steve Mnuchin, Trump yönetiminin Türkiye'ye yönelik bir dizi yaptırım önlemini hazırda tuttuğunu söyledi.

Yaptırımların 'gerekli olması' halinde kullanılabileceğini söyleyen Mnuchin, ancak ABD yönetiminin önceki yaptırımların kaldırılmasını sağlayan Suriye'deki ateşkes sürecinden şimdiye kadar memnun olduğunu ifade etti.

"ATEŞKES BAŞARILI OLMASAYDI UYGULANACAKTI"

Reuters'ın haberine göre Suudi Arabistan'da gazetecilere konuşan Mnuchin, Ankara'yı ziyareti öncesinde ABD Başkan Yardımcısı Mike Pence'in ateşkes müzakerelerinde kullanması için ek hedefler de gerçekleştirildiğini söyledi. Mnuchin, eğer ateşkes anlaşması başarılı olmasaydı finansal yaptırımların uygulanmasına karar verildiğini belirtti.

ABD yönetiminin hâlâ bu listeyi elinde tuttuğunu kaydeden Mnuchin, "Bunları kullanmamızı beklemek için bir sebebim yok. Bence işlerin gidişatından memnunuz" dedi.

NE OLMUŞTU?

ABD Başkanı Donald Trump, Türkiye ile Suriye arasında varılan ateşkes anlaşmasından sonra Ankara'ya uygulanan yaptırımların kalkacağını duyurmuştu. ABD Hazine Bakanlığı ise yaptığı açıklamada, 14 Ekim'de Türkiye'ye getirilen yaptırımların resmen kaldırıldığını açıklamıştı.

ABD yönetimi, Türkiye'nin "Barış Pınarı Harekatı" kapsamında Suriye'ye yönelik operasyonunu hedef alarak, 3 bakan ve 2 bakanlığı yaptırım listesine aldığını açıklamıştı. ABD Ticaret Bakanlığı öncülüğünde Türkiye ile 100 milyar dolarlık ticaret anlaşması yapılmasına ilişkin yürütülen müzakerelerin ivedilikle durdurulacağı açıklanmıştı. Ayrıca çelik ithalatı için gümrük vergisinin yüzde 50'ye çıkarılması ve bunun mayıs ayından geçerli olmak üzere yürürlüğe girmesi bekleniyordu.

Yorumlar (1)
Ihsan 2 yıl önce
incirlik kürecik kapanır .pislik kahpee abd söz verdinizya yaptırımlar kalkacak diye.
Günün Anketi Tümü
Yeni bakanlar kurulu kurulmalı mı?
Yeni bakanlar kurulu kurulmalı mı?