banner29

ABD'den Türkiye'ye skandal yaptırım kararı!

ABD Temsilciler Meclisi, Türkiye ile ABD'nin "Barış Pınarı Harekatı" çerçevesinde 17 Ekim'de imzaladığı mutabakatı ve Trump tarafından açıklanan "yaptırımların iptali ve yenilerinin olmayacağına" ilişkin kararı hiçe sayan bir skandala imza attı. Temsilciler Meclisi H.R. 4695 adlı Türkiye'ye yaptırımları öngören bir yasa tasarısını oy çokluğu ile kabul etti. Kararı şiddetle kınayan Dışişleri Bakanlığı, "tek taraflı yaptırım tehditleriyle bir yere varamayacaklarını görmeleri gerekir" dedi.

Dünya 30.10.2019, 09:32
ABD'den Türkiye'ye skandal yaptırım kararı!

ABD Temsilciler Meclisi'nde Ermeni soykırımı iddialarını kabul eden karar tasarısının hemen ardından oylanan Türkiye'ye yaptırım yasa tasarısı da 403 evete karşı 16 hayır ile kabul edildi. Tasarı gönderildiği Senato'da da kabul edilmesi halinde Başkan Donald Trump'ın onayına sunulacak. 

SKANDAL TASARI NELERİ KAPSIYOR?

ABD Temsilciler Meclisi’nden geçen yasa tasarısında, Türkiye’nin Suriye’deki operasyonları nedeniyle, operasyonla bağlantılı Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar ile diğer bağlantılı bakanlara vize verilmemesi ve varlıklarının dondurulması istendi.

Ayrıca Türkiye’ye operasyonlar için hizmet ile teknoloji sağlayan ABD vatandaşı olmayan kişilere de vize verilmemesi ve bu kişilerin varlıklarının dondurulması talep edildi.

Tasarı ayrıca Türk ordusuna ya da Türk savunma sanayisine destek veren Halkbank’a finansal yaptırımlar uygulanmasını istiyor. Yasa tasarısında Türkiye’nin S-400 satın alması nedeniyle uygulanmak istenen CAATSA yaptırımlarının da uygulamaya konulması Başkan Trump’tan talep ediliyor.

Tasarının en çok tartışılan kısmı ise Cumhurbaşkanı Erdoğan ve ailesinin mal varlıklarının araştırılmasının istenmesi oldu.

Tasarı Temsilciler Meclisi’nden geçtikten sonra şimdi Cumhuriyetçilerin çoğunlukta olduğu Senato’ya gidecek ve burada oylanacak. Oylama için ise bir süre kısıtlaması yok.

TÜRK DIŞİŞLERİ'NDEN SERT TEPKİ

Dışişleri Bakanlığı 17 Ekim mutabakatını hiçe sayan skandal tasarının Temsilciler Meclisi'nde kabul edilmesine sert tepki gösterdi. 

Bakanlıktan yapılan açıklamada, "Barış Pınarı Harekatımız gerekçe gösterilerek ülkemize yaptırım uygulanmasını öngören bir yasa tasarısının bugün (29 Ekim) ABD Temsilciler Meclisi’nde kabul edilmesini şiddetle kınıyoruz.

Üst düzey yetkililerimizi ve Silahlı Kuvvetlerimizi hedef alan bu tasarı, NATO çatısı altında sürdürülen Müttefiklik ilişkilerimizin ruhuyla bağdaşmadığı gibi ABD Yönetimi’yle 17 Ekim tarihinde Suriye konusunda varılan mutabakata da aykırıdır.

Son günlerde Müttefik bir ülke ile terör örgütü arasındaki farkı dahi gözardı eden söylem ve eylemleriyle, terörist bir şahsı meşrulaştırma gafletinde bulunan ABD yetkililerinin, tek taraflı yaptırım tehditleriyle bir yere varamayacaklarını görmeleri gerekmektedir.

ABD Kongresi’ni, ilişkilerimizin özüyle ilgili olmayan meseleleri iç siyaset malzemesi yapmaya son vermeye, Müttefiklik ve ortaklık ilişkilerimize yakışır şekilde hareket etmeye ve ABD Yönetimini de ilişkilerimize daha fazla zarar verebilecek adımların önlenmesi için gerekli tedbirleri almaya davet ediyoruz." denildi.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Haftalardır kısıtlamalar nedeniyle evlerimizdeyiz. Sizce kısıtlamalar sona ermeli mi? Yoksa devam etmeli mi?
Haftalardır kısıtlamalar nedeniyle evlerimizdeyiz. Sizce kısıtlamalar sona ermeli mi? Yoksa devam etmeli mi?