banner29

ABD Dışişleri'nden Türkiye'ye karşı skandal hamle!

ABD Dışişleri Bakanlığı Türkiye karşıtı skandal bir hamle ile gündemde. Bakanlıktan ABD'nin büyükelçiliklerine Barış Pınarı Herekatı'nın bölgedeki DEAŞ'a karşı mücadeleyi ve sivilleri tehlikeye attığı yönünde konuşma metinleri yollandığı ileri sürüldü. ABD medyası gönderilen metinlerin Başkan Donald Trump'ın söylemleri ile çelişmesine dikkat çekti.

Dünya 22.10.2019, 10:40
ABD Dışişleri'nden Türkiye'ye karşı skandal hamle!

Pentagon, Dış İşleri ve Beyaz Saray arasında sık sık çok başlı yönetim tartışmalarına neden olan uygulama, söylem ve hamleler artık ABD medyasında da sık sık gündeme gelir oldu. 

Bunun son örneği Dışişleri Bakanlığı'nın Türkiye'ye karşı giriştiği Barış Pınarı hamlesi. 

Haberlere göre ABD Dışişleri Bakanlığı büyükelçiliklere Barış Pınarı Herekatı'nın bölgedeki DEAŞ'a karşı mücadeleyi ve sivilleri tehlikeye attığı yönünde konuşma metinleri yolladı. 

ABD medyasında yer alan haberlerde, ABD Dışişleri Bakanlığı tarafından gönderilen metinlerin, Başkan Donald Trump yönetiminden gelen söylemlerle çeliştiğine dikkat çekildi.

Bununla birlikte, Bakanlıktaki kıdemli diplomatların Trump'ın Suriye'den çekilme kararından dolayı endişe duydukları ileri sürülürken, söz konusu konuşma metinlerinde, "Türkiye'nin askeri harekatı DEAŞ ile mücadeleyi, sivillerin hayatını ve bölge güvenliğini tehlikeye atıyor." ifadelerine yer verildiği belirtildi.

Öte yandan, Türkiye'nin Kuzey Suriye'de düzenlediği harekat sırasında insan hakları ihlali işlediği savunulurken, Türkiye'nin bu ihlalleri soruşturması gerektiği ifade edildi.

AA'nın haberine göre; ayrıca, bölgeden askerlerle beraber insani yardım çalışanlarının da çekildiği kaydedilen metinde, ABD'nin bölgeye göndermeyi planladığı 50 milyon dolarlık yardımın ihtiyaç olan yerlere ulaştırılmasının zorlaştığı ileri sürüldü.

Yorumlar (1)
Ihsan 1 yıl önce
bu abd sirk devlet değil kimin ne yaptıüğı belli değil.
Günün Anketi Tümü
Haftalardır kısıtlamalar nedeniyle evlerimizdeyiz. Sizce kısıtlamalar sona ermeli mi? Yoksa devam etmeli mi?
Haftalardır kısıtlamalar nedeniyle evlerimizdeyiz. Sizce kısıtlamalar sona ermeli mi? Yoksa devam etmeli mi?