banner30

banner29

ABD ile Rusya arasında soğuk savaş döneminden beri ilk kez deniz sahasında sıcak saatler yaşanıyor

Dünya koronavirüs salgınına yoğunlaşırken, ABD'den Rusya ile gerginliği arttıracak bir hamle geldi. ABD, Soğuk Savaş yıllarından bu yana ilk defa, Rusyanın Barent Denizine dört savaş gemisi gönderiyor. ABD, donanmanındeniz güvenlik operasyonları yürüteceğini açıkladı.

Dünya 05.05.2020, 20:19 05.05.2020, 20:26
ABD ile Rusya arasında soğuk savaş döneminden beri ilk kez deniz sahasında sıcak saatler yaşanıyor

ABD'den Rusya ile gerginliği arttıracak bir hamle geldi. ABD Donanması pazartesi günü yaptığı açıklamada Barents Denizine güvenlik operasyonları yürütmek için 3 muhrip göndereceğini açıkladı. İngiliz Kraliyet Donanmasından da HMS Kent adlı destek gemisinin de,ABD Donanmasına katılacağı açıklandı. ABD Donanması 1980'lerden bu yana Barents Denizinde faaliyet göstermedi. 

RUSYA SAVUNMA BAKANLIĞI HABERDAR EDİLDİ

ABD Donanması, 1 Mayısta Rusya Savunma Bakanlığının Barents Denizinde gerçekleşecek görev hakkında, yanlış anlamalardan kaçınmak, riski azaltmak ve tansiyonu yanlışlıkla tırmandırmamak için haberdar edildiğini açıkladı. Rusyanın Kuzey Filosunun durumu takip ettiği ifade edildi. 

BARENTS DENİZİ NERESİ VE RUSYA İÇİN ÖNEMİ NEDİR?

Barents Denizi, Rusya için büyük hidrokarbon rezervleri, Kuzey Denizi gemicilik nakliye rotası, savunma ve jeopolitik olarak hayati önem taşıyan bir bölgedir. Kuzey Buz Denizinin Rusya, Finlandiya ve Norveçin kuzeyine düşen kesimidir. 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Yeni bakanlar kurulu kurulmalı mı?
Yeni bakanlar kurulu kurulmalı mı?