ABD'li şirket korona aşısı için tarih verdi

ABD’li biyoteknoloji şirketi Novavax Inc, mayısta koronavirüs aşısının insanlar üzerinde deneneceğini açıkladı. Aşı sonuçlarının temmuzda duyurulması bekleniyor.

ABD'li şirket korona aşısı için tarih verdi

D’li biyoteknoloji şirketi Novavax Inc yeni tip koronavirüs (Kovid-19) tedavisinde kullanılabilecek yeni bir aşı geliştirdiğini ve insanlarda denemeye mayıs ortasında başlayacağını açıkladı.

Novavax, bağışıklık tepkisini güçlendirmek için Matrix-M adını verdiği adjuvanın MVX-CoV2373 şeklinde adlandırılan yeni aşı cinsinde kullanılacağını bildirdi.

Adjuvanlar bağışıklık sistemininin viral ve bakteri enfeksiyonlarına karşı daha yüksek miktarda antikor üretmesini sağlıyor ve bağışıklık tepkisini güçlendirmek için kullanılıyor.

Klinik deneylerin ilk sonuçlarının temmuz ayında açıklanması planlanıyor.

Ayrıca başka rahatsızlıklar için Roche ve Regeneron Pharmaceuticals tarafından geliştirilen, düzenleyici kurumlardan onay almış ilaçların koronavirüse karşı kullanımı hakkında rapor da yakında yayınlanacak.

Uzmanlar koronavirüse  karşı aşı geliştirmenin en az bir yıl süreceğini konusundan hem fikir olmakla beraber birçok ülkede devam eden deney sonuçları yatırımcılar tarafından yakından izleniyor.

Güncelleme Tarihi: 08 Nisan 2020, 19:21
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner5