banner29

ABD'nin dev gemisi İran'ın burnunun dibine girdi!

Dünya İran ile ABD arasındaki krizi an be an takip ediyor. ABD'nin Kasım Süleymani'yi öldürmesi olayların fitilini ateşledi. İran'ın en önemli komutanlarından biri olarak kabul edilen Kasım Süleymani ve yanındakiler Bağdat'ta ABD'nin füzeli saldırısında hayatını kaybetmişlerdi. İran dün harekete geçti ve Irak'taki ABD üssüne saldırı girişiminde bulundu. Şimdi dünya olabilecek yeni gelişmelere kilitlenmiş durumda. Öte yandan bu yükselen tansiyon ilginç bir hikayenin de tekrar gündeme gelmesine neden oldu. ABD'li Albay Kavon Hakimzadeh. Peki Hekimzade'yi diğer komutanlardan ayıran ne? İşte detaylar ve o ilginç hikaye...

Dünya 09.01.2020, 13:59 09.01.2020, 14:08
ABD'nin dev gemisi İran'ın burnunun dibine girdi!

Dünya İran ile ABD arasındaki füzeli düelloya kilitlenmiş durumda. İki ülke arasındaki gerilimden her gün hatta her saat yeni bir haber geliyor. Elbette İran ve ABD arasındaki sorunların geçmişi eskiye dayanıyor ama son olarak ABD'nin Kasım Süleymani'yi öldürmesi olayların fitilini ateşledi. İran'ın en önemli komutanlarından biri olarak kabul edilen Kasım Süleymani ve yanındakiler Bağdat'ta ABD'nin füzeli saldırısında hayatını kaybetmişlerdi. Bu saldırının ardından İran adeta saat başı tehditler yayınlıyor. İran dün harekete geçti ve Irak'taki ABD üssüne saldırı girişiminde bulundu. Şimdi dünya olabilecek yeni gelişmelere kilitlenmiş durumda. Öte yandan bu yükselen tansiyon ilginç bir hikayenin de tekrar gündeme gelmesine neden oldu. ABD'li Albay Kavon Hakimzadeh. Peki Hekimzade'yi diğer komutanlardan ayıran ne? İşte detaylar ve o ilginç hikaye!

Albay Hekimzade isminden de anlaşıldığı gibi farklı bir ABD'li komutan. Aslen İranlı olan Kavon Hekimzade, ABD donanmasının en büyük savaş gemilerinden birinin kaptanı konumunda. Üstelik bu gemi şu anda Basra Körfezi'nde. Devrim döneminde ülkesi İran'dan kaçan Albay Hekimzade, şimdi ABD'nin Basra Körfezi açıklarında bulunan dev uçak gemisi Harry S. Truman'ın kumandanı.

Peki Hekimzade bu noktaya nasıl geldi? İşte hikayesi!

İLGİNÇ TESADÜF!

Devrim Muhafızları Komutanı Kasım Süleymani'nin ABD tarafından öldürülmesinin ardından savaş çanlarının çaldığı bölgede görev yapan uçak gemisini bir İranlının yönetmesi oldukça dikkat çekici bir tesadüf.

BABA İRANLI ANNE AMERİKALI

New York Times'ın konuştuğu Hekimzade, "İran'daki baskıcı rejimin ardından ABD'de gördüğüm özgürlük ortamının Amerikan ordusuna katılma kararı almamda yardımcı oldu" diyor.

Babası İranlı, annesi ABD'li olan Hekimzade, 1979'da 11 yaşındayken ABD'ye gelmiş.

20 KATLI NÜKLEER UÇAK GEMİSİ

Hekimzade geçtiğimiz yılın Ağustos ayından beri, 20 katlı bir bina yüksekliğinde nükleer uçak gemisini yönetiyor.

Ünlü gemide 'Onlara cehennemi yaşat' yazan kırmızı bir bayrak bulunuyor.

Hekimzade, bir göçmen çocuğu olarak bb pozisyona gelmesinin, Amerikan ordusununun önyargısız olarak tecrübe ve çalışmaya değer verdiğinin bir kanıtı olduğunu belirtiyor. Amerikan ordusunda çok sayıda İran asıllı ABD'li olduğu ifade ediliyor. NYT, bölgede yaşanan son gelişmelerin ardından Hekimzade ile yeniden irtibata geçmeye çalıştı ancak başarılı olamadı.

6 BİN ASKER GÖREV YAPIYOR

25 Temmuz 1998 yılında denize indirilen USS Harry S.Truman uçak gemisinde F-14, F/A-18 ve düşman hedeflerindeki elektronik aksamı tahrip etme kapasitesine sahip EA-6B uçakları bulunuyor.

Uçakta ameliyathaneden spor salonlarına, basketbol sahasından dinlenme odalarına kadar askerler için gereken her şey bulunuyor.

4.5 milyar dolar değerinde olan ve 332 metre uzunluğunda Nimitz sınıfı USS Harry S. Truman Gemisi'nde yaklaşık 6 bin kişi görev yapıyor. Saatteki hızı 64 kilometre olan uçak gemisinde 85 uçak bulunuyor.

iRAN FÜZELERİNÜN DÜŞTÜĞÜ BÖLGELER GÖRÜNTÜLENDİ

İranlı General Kasım Süleymani'nin, Irak'ın başkenti Bağdat'ta ABD'nin düzenlediği saldırı sonucu öldürülmesine karşılık veren İran Devrim Muhafızları Ordusu'nun, Irak'taki ABD üslerine düzenlediği hava saldırılarında füzelerden birisi Irak Kürt Bölgesel Yönetimi'ndeki Erbil kentine ait Berdereş ilçesi yakınlarına düştü. Saldırının ardından füzenin düştüğü bölge görüntülendi.

Berdereş ilçesi yakınlarına düşen füze, boş alana isabet ederken ilçe sakinleri büyük panik yaşadı. İlçe sakinlerinden Niyaz Mustafa, büyük bir gürültü sesi duyduğunu belirterek, "Sabah erken saatlerinde televizyonlarda İran'ın saldırı haberini duyunca şaşırdık...

Sonra Berdereş ilçesine yaklaşık 1 kilometre uzaklıkta tarlaya füze düştüğünü öğrendik. Manevi zarara yol açan saldırı insanlarda paniğe neden oldu." dedi.

Görgü tanıkları, saldırı sonrası olay yerine gelen IKBY Emniyet Güçleri tarafından atılan füzeden geriye kalan bütün parçaların topladığını belirtti.

Öte yandan saldırı sonrası toplanan IKBY Başkanlığı, topraklarının savaş sahasına dönüşmesini kabul etmediğini, var olan sorunun diyalog yoluyla çözülmesini istedi.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Aşı hakkında ne düşünüyorsunuz?
Aşı hakkında ne düşünüyorsunuz?