ABD'nin Irak'ta kullandığı kimyasal silahlar korkunç sonuçlar doğuruyor

2003 yılında başlayan ABD-Irak savaşının sonuçları korkunç oldu. O dönem kullanılan kimyasal silahlar sonucunda Irak'ta çok sayıda çocuk organ ve uzuv bozukluklarıyla doğuyor.

ABD'nin Irak'ta kullandığı kimyasal silahlar korkunç sonuçlar doğuruyor

'Demokrasi götürüyoruz' sloganıyla Irak'ı işgal eden ABD, bölgede kullandığu kimyasallar soucunda çok sayıda çocuk organ ve uzuv bozukluklarıyla doğuyor.

NE OLMUŞTU?

ABD ve Irak savaşı 2003 yılında başlayıp 2011 yılında sona erdi. Bu süreçte pek çok insan hayatını kaybetti. 2003 yılında Irak topraklarına giren ABD Irak’ta çoğu kentin yakınına 500’den fazla askeri üs kurdu. Bu askeri üslerde seyreltilmiş uranyum dahil radyoaktif silahlar muhafaza edildi. Savaşın ardından ise terk edilmiş tanklar ve açık ateş imha çukurları çevreye zarar verdi. Savaş boyunca hem kentler hem insanlar hem doğa zarar gördü.

DOĞUM KUSURLARINDA ARTIŞ

Savaşın ardından neredeyse 9 yıl geçmesine rağmen Irak’ın bazı bölgelerinde savaşın izlerini görmek mümkün. Bu bölgelerden biri de, Felluce. Felluce’de ve çevresindeki illerde doğan bebeklerde doğum kusurları yaşandığı bildirildi.

DOĞAYI DA KİRLETTİ

ABD-Irak Savaşı hem insanlara hem kentlere hem de bitki örtüsüne zarar verdi.  Çevresel Kirlenme ve Toksikoloji bülteninde yer alan bilgilere göre, çatışmada kullanılan ABD ve Nato mühimmatlarının Irak’ta yaygın bir sağlık krizine yol açtığını iddia ediliyor. Yapılan araştırmalarda ise Felluce ve Irak çevresinde radyoaktivite seviyelerinin yükseldiği belirtiliyor.

ARAŞTIRMALAR DA İŞARET EDİYOR

Bölgede yaşanan doğum kusurları ile ilgili pek çok araştırma yapıldı; 2009 yılında The Guardian’da yayınlanan bir röportajda doktorlar, Felluce’de sakat doğan çocuk oranının önceki yıllara göre 15 kat arttığı ve bunun sebebinin savaştan kalma zehirli maddelere bağlı olduğunu açıklamıştı. 2010 yılında da Dünya Sağlık Örgütü’nün yaptığı çalışmada 2007 ve 2010 yılları arasında bir doğan bebeklerin çoğunun “kusurlu” olduğu tespit edildi. 2007 ve 2010 arasındaki, hamileliklerin altıda biri ise düşükle sonuçlandı. Bunun yanı sıra 2006’dan beri Felluce’deki bebek ölümleri de arttı. Felluce’de “kusurlu doğum”ların artışı sebebi ile genç kadınla çocuk sahibi olmaktan son derece korkuyorlar. Dijital Yayıncılık Enstitüsü’nün yayınladığı bir rapora göre ise, Felluce, 1945’te Hiroşima ve Nagasaki’de olduğundan daha yüksek kanser, lösemi ve bebek ölümü oranına sahip. Raporda yer alan bir başka bilgiye göre ise, Felluce’de genç çocuklar, farklı kanser türleri ve lösemiyle mücadele ediyor. Lösemi vakalarında 38 kat, göğüs kanserinde 10 kat, lenfoma ve beyin tümöründe de önemli miktarda artış olduğu bildirildi. Yapılan araştırmalar ve yayınlanan raporlara göre doğum kusurları ve diğer hastalıklardaki artışın sebebi, ABD’nin beyaz fosfor, napalm ve seyretilmiş uranyum gibi kimyasal silahlar kullanması.

*Kimyasal silahlar nedeniyle organ ve uzuv bozukluklarıyla doğan çocuklara ait tüm görseller @FDefects adlı twitter hesabı üzerinden yaınlanmaktadır.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner5