ABD'nin Türkiye'ye Patriot açıklamasına Rusya'dan yanıt!

Kremlin'den ABD'nin Türkiye'ye Patriot Satışı Onayına İlk Yorum: S-400 Anlaşmasını Etkilemez

ABD'nin Türkiye'ye Patriot açıklamasına Rusya'dan yanıt!

Kremlin, ABD'nin Türkiye'ye Patriot sistemi satışına onay vermesine ilişkin "S-400 füze anlaşmasını etkilemez." açıklamasını yaptı.

Rusya'dan, ABD Dışişleri Bakanlığı'nın Türkiye'ye Patriot sistemi satışına onay vermesine yönelik bir açıklama geldi. Kremlin'den yapılan açıklamada, ABD'nin onay vermesinin Türkiye ile Rusya arasındaki S-400 füze anlaşmasını etkilemeyeceği bildirildi.

"S-400 SATIŞI HER KOŞULDA TAMAMLANACAK"

Açıklamada, S-400'lerin satışının her koşulda tamamlanacağı ifade edildi.

ABD ve Rusya'nın Türkiye'ye füze satışının birbirinden ayrı işlemler olduğu belirtilen açıklamada, "Türkiye'nin Rus füzeleriyle ilgili bilgileri ABD ile paylaşacağını düşünmüyoruz" denildi.

ABD, 3,5 MİLYAR DOLARLIK PATRİOT SİSTEMİNİN SATIŞINA ONAY VERMİŞTİ

ABD Dışişleri Bakanlığı, 3.5 milyar dolar değerindeki Patriot hava ve füze savunma sistemlerinin Türkiye'ye satışına onay vermişti.

"TÜRKİYE BÖLGESEL TEHDİTLERİ ÖNLEMEK İÇİN PATRİOTLARI KULLANACAKTIR"

Konuya ilişkin yazılı açıklamada bulunan ABD Dışişleri Bakanlığı yetkilisi ise şu ifadeleri kullandı:

"Önerilen bu satış, önemli bir NATO müttefikinin güvenliğini artırarak ve müttefikleri ve ortakları hava ve füze tehditlerine karşı koruma çabalarına katkıda bulunarak ABD'nin dış politikası ve ulusal güvenliğine de katkıda bulunacaktır. Türkiye, hava ve füze savunma yeteneğini geliştirmek, toprak bütünlüğünü savunmak ve bölgesel tehditleri önlemek için Patriotları kullanacaktır. Önerilen satış, Türk ordusunun, düşmanca saldırılara karşı korunma ve Türkiye'nin sınırları içinde bulunan NATO Müttefiklerini koruma amaçlı savunma yeteneklerini artıracaktır."

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner5