banner5

banner29

ABD'yi bekleyen 'muhtemel kriz'

ABD'de piyasalardaki düşüşler neyi ifade ediyor? Hükümet krizi, Brexit çıkmazı ve küresel boyutlara ulaşan 'ticari savaş'larla geçen 2018'de ABD piyasalarının çok parlak geçmediği aşikar. Ekonomistlerin yüzde 73'ü ise ABD için 'kötü haber' veriyor... '2019 ve 2020'de ekonomik durgunluk yaşanacak'.

Dünya 25.01.2019, 17:48 25.01.2019, 17:49
ABD'yi bekleyen 'muhtemel kriz'

ABD’de yatırımcıların ‘muhtemel’ bir kriz için tedirginliği sürerken ekonomistler, ABD'nin 2019 ve 2020'de bir süre ekonomik durgunluk yaşayacağını tahmin ediyor.

Önümüzdeki iki yıl içinde durgunluk bekleniyor

CNN Business'ta yer alan habere göre, Boston Consulting Group'un 2018’de 260 profesyonel ekonomist ve analistle yaptığı ankete göre, yatırımcıların yaklaşık dörtte üçü (% 73) önümüzdeki iki yıl içinde ABD ekonomisinde durgunluk bekliyor. 2017'de de % 53’ü resesyon yaşanacağınıdüşünmüştü.

ABD ekonomisindeki beklenen krizin, Çin’le başlatılan ‘ticaret savaşı’, Brexit veya Washington’daki hükümetin kapatılmasıyla bir ilgisi olmadığı vurgulansa da hatırı sayılır bir etki ettiği yadsınamaz.

Yatırımcılar gergin

Yatırımcıların piyasa değerleri ve merkez bankası politikaları hakkında gergin günler yaşadığı biliniyor. Aşağı yönlü giden piyasalar, yatırımcıların % 64’ü hisse senedi fiyatlarından dolayı endişeli ve yaklaşık yarısı (% 48) faiz oranlarının kendileri ile ilgili olduğunu düşünüyor.

Ekim'den bu yana yüzde 10'luk kayıp

ABD piyasaların bu yılın ilk ayında yükselişe geçse de, ana borsa endekslerine göre geçtiğimiz ekim ayı başlarında işlem yapanların yaklaşık % 10’luk bir kaybı söz konusu.

Yani hisse senetleri birkaç ay öncesine oranla daha ucuz.

Boston Consulting Group Direktörü Hady Farag, yatırımcıların anketin yapıldığı günden günümüze daha fazla endişe duyduklarını söyledi.

Yakın gelecekte, ekonomi ve piyasa yatırımcıların % 82’si, Corporate Amerika'nın kısa vadeli hedeflere ulaşması için, daha az endişe duyulması gerektiğini ve uzun vadede düşünülmesi gerektiğini savunuyor.

Resesyon nedir?

Resesyon, makro ekonomide geleneksel olarak gayri safi yurtiçi hasılanın(GSYİH) iki veya daha fazla çeyrek yıllık periyotta arka arkaya negatif büyüme göstermesi durumudur.

Ekonomide durgunluk olarak da adlandırılabilir.Uzun bir resesyon ekonomik çöküş olarak isimlendirilir.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Whatsapp Sözleşmesi'ni kabul ettiniz mi?
Whatsapp Sözleşmesi'ni kabul ettiniz mi?