banner29

Afganistan'da siyasi liderlerin olduğu törene silahlı saldırı!

Başkent Kabil'de siyasi liderlerin de katıldığı anma törenine, silahlı ve bombalı saldırı düzenlendi.

Dünya 06.03.2020, 14:02
Afganistan'da siyasi liderlerin olduğu törene silahlı saldırı!

Başkent Kabil'de siyasi liderlerin de katıldığı anma törenine, silahlı ve bombalı saldırı düzenlendi. Afganistan'ın başkenti Kabil'deki saldırı, Hazaraların eski lideri Abdul Ali Mazari'nin ölüm yıl dönümü anma törenlerinde meydana geldi.

TÖREN SIRASINDA SALDIRI

Saldırı sırasında Afganistan Yüksek Barış Konseyi Başkanı Muhammed Kerim Halili, konuşma yapıyordu. Hazara liderlerinden Muhammed Muhakkik'in de hazır bulunduğu törende saldırının ardından bölgede çatışmalar başladı.

Üst düzey Afgan politikacı Abdullah Abdullah ve diğer bazı siyasiler, saldırıdan yara almadan kurtuldu. Bölgeye atılan roketten kaynaklanan bir patlama yaşandığı belirtiliyor.

AFGAN ÖZEL BİRLİKLERİ BÖLGEYE GÖNDERİLDİ

Afganistan İçişleri Bakanlığı Sözcü Yardımcısı Nasrat Rahimi, saldırının yaşandığı bölgeye özel polis kuvvetlerinin sevk edildiğini söyledi. Saldırıyı kimin düzenlediği henüz bilinmiyor.

ABD - TALİBAN ANLAŞMASI

ABD ve Taliban’ın yaklaşık iki yıl müzakere edip vardığı anlaşmaya göre, örgütün yükümlülüklerini yerine getirmesi kaydıyla Amerikan yönetimi ve müttefikleri, Afganistan’daki tüm askerlerini Nisan 2021’e kadar çekecek. ABD, yaklaşık 14 bin askerinin 5 binini mayısa kadar çekmiş olacak. Taliban ile Kabil yönetimi arasında siyasi diyaloğun başlayacağı 10 Mart’a kadar Afgan yönetimi 5 bin mahkumu; örgüt de elinde tuttuğu binden fazla kişiyi serbest bırakacak. ABD yönetimi, Taliban liderlerine yönelik yaptırımlarının ağustosa kadar kaldırılması konusunda, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nde girişimlerde bulunacak.

ABD ve müttefikleri, Afganistan’ın siyasi bağımsızlığı veya toprak bütünlüğüne ilişkin herhangi bir zor veya güç kullanma tehdidinden kaçınacak. Taliban ise ABD'ye diğer terör örgütlerinin Afganistan topraklarını kullanarak, ABD ve diğer ülkelere tehdit oluşturmasına izin vermeyecek ve iş birliği yapmayacak.

27 KİŞİ HAYATINI KAYBETTİ

Kabil'de siyasi liderlerin de katıldığı anma törenindeki saldırıda 27 kişinin hayatını kaybettiği belirlendi.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Haftalardır kısıtlamalar nedeniyle evlerimizdeyiz. Sizce kısıtlamalar sona ermeli mi? Yoksa devam etmeli mi?
Haftalardır kısıtlamalar nedeniyle evlerimizdeyiz. Sizce kısıtlamalar sona ermeli mi? Yoksa devam etmeli mi?