banner30

banner29

Aliyev, Cheney'e Nabucco desteği vermedi

ABD Başkan yardımcısı Dick Cheney'nin Azerbaycan temaslarını değerlendiren Rusya'nın liberal eğilimli gazetesi 'Kommersant' Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev'in Nabucco konusunda Cheney'e destek vermediğini iddia etti.

Dünya 05.09.2008, 14:51 03.09.2020, 21:32
Aliyev, Cheney'e Nabucco desteği vermedi

Gazete Washington'un Tiflis'te başarılı temaslara rağmen Bakü'de verimsiz bir görüşmenin gerçekleşmesinden üzüntü duyduğunu belirtti. İddiaya göre; Bakü Rusya by-pass edilerek Orta Asya doğalgazının Avrupa pazarına Türkiye üzerinden ulaştırılmasını öngören Nabucco için açık destek yerine, bekleme politikasını izliyor. Gazete Cumhurbaşkanı Aliyev ya da Başbakan Artur Rasizade'nin havalimanında Cheney'i karşılamadığına dikkat çekerek, "Cheney Bakü temaslarından kızgın ayrıldı. Kendi onuruna verilen akşam yemeğine de katılmayarak kızgınlığını gösterdi." dedi.

Aliyev-Cheney görüşmesinde Nabucco gündeme geldiğinde ABD Başkan yardımcısının yeni doğalgaz boru hattı ile ilgili yoğun bir şekilde Aliyev'e baskı yaptığını iddia eden gazete, "Aliyev cevap olarak Washington'la iyi ilişkiler içinde olduklarını, ancak bunun Moskova ile ilişkilerin bozulması anlamına gelmediğini" aktardığını yazdı. Gazateye göre, var olan şartlar göz önünde bulundurulduğunda Bakü, Nabucco ile ilgili 'bekle gör' politikasını benimsiyor.

Bakü'nün Gürcistan'da yaşanan krizden etkilendiği değerlendirmesinin yapıldığı makalede, "Rus tankları Gürcistan'da görünmeye başladığında Bakü tedirgin oldu. Bakü-Tiflis- Ceyhan petrol boru hattından gerçekleşen sevkiyatın durması Bakü'nün ekonomik krize girmesi demek. BTC hattında operasyon sırasında herhangi bir sıkıntı yaşanmamasına rağmen Azerbaycan Bakü- Novorossisk petrol boru hattından gerçekleştirdiği sevkıyatı artırdı. Türkiye üzerinden gerçekleşen sevkıyata göre bu hattı daha güvenli görüyor. Bakü Gürcistan'la olan ilişkilerini de yeniden gözden geçirecek." denildi.

Rusya Devlet Başkanı Dmitri Medvedev'in Bakü temaslarında Azerbaycan gazına serbest piyasa şartlarında rakam önermesine de değinen gazete, "Temmuz ayında Rusya Devlet Başkanı Aliyev'le Bakü'de bir araya geldi. Burada Azeri doğalgazı için anlaşılan rakam Bakü'yü memnun etti. Bu yönde çalışmalar da sürüyor. Nitekim Cheney'nin Bakü'den ayrılışından bir kaç saat sonra Aliyev'in Medvedev'le gerçekleştirdiği telefon görüşmesi de anlamlı." yorumu yaptı.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Aşı hakkında ne düşünüyorsunuz?
Aşı hakkında ne düşünüyorsunuz?