banner29

Alman doktorlara yürek sızlatan talimat!

Koronavirüsle mücadelede verdiği az can kaybıyla ön plana çıkan Almanya'da doktorlara şoke eden bir talimat gönderildiği ortaya çıktı.

Dünya 28.03.2020, 16:43 28.03.2020, 16:45
Alman doktorlara yürek sızlatan talimat!

Doktorlara, hastaların durumuna göre seçim yapılarak müdahalede bulunması tavsiye edildi. Benzer haberler İtalya'dan da geliyor. Vaka sayısının fazla olması sebebiyle, yoğun bakım üniteleri yetersiz kalıyor ve doktorlar hasta seçmek zorunda kalıyor.

Dünya koronavirüs (Kovid-19) salgını ile sarsılırken, Almanya'da 7 ayrı doktorlar birliği, ülkedeki yaklaşık 410 bin doktora acil servis ve yoğun bakım ünitelerinin kullanılmasında karar verilecek kriterler için 11 sayfalık bir kılavuz yayınladı.

Kararlara göre, klinik başarı sağlanma ihtimali olmayan hastalara bakılmayacak. Onların yerine, başarı oranı yüksek olanlar acil ya da yoğun bakıma alınacak.

ARTAN VAKALAR NEDENİYLE

Yayımlanan raporun girişinde, "Kapasite artırımına rağmen, aşırı artan vakalar nedeniyle, yoğun bakım ve acilde nasıl bir karar verileceğine ilişkin yeni durumlar ortaya çıktı" deniliyor.

Tıp Etiği Akademisi ile birlikte alındığı belirtilen kararlarda, "Ölüme doğru gidiş başlamış ve durdurulamıyorsa, hasta tıbbi müdahalelere cevap vermiyorsa, yaşam sadece yoğun bakım ünitesinde sürdürülüyorsa, hasta yoğun bakımı reddediyorsa, bu hastaların yerine klinik olarak başarı sağlanabilecek vakaların tedavisinin yapılmalı" ifadeleri yer aldı.

GÖZDEN ÇIKARIYORLAR

Klinik olarak başarı sağlanamayacak durumlar ise şöyle sıralanıyor:

"Devam eden ağır ve çeşitli bulaşıcı hastalıklar. Buna eşlik eden akut organ yetmezliği. Covid-19'u tetikleyen ya da tedavisini zorlaştıran başkaca hastalıklar veya belirtileri. Çok çeşitli hastalıkların bulunması. Kronik organ yetmezliği, ağır organ hasarları ve diğer verilerin kötü sonuçlar vermesi."

Alman doktorlara giden bu talimat, "bazı hastaların gözden çıkarılabileceğinin" bir işareti oldu. Tıp Etiği açısından incelendiği belirtilen kararların, toplum vicdanında nasıl yer bulacağı ise henüz bilinmiyor.

Kaynak: Sözcü

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Yeni bakanlar kurulu kurulmalı mı?
Yeni bakanlar kurulu kurulmalı mı?