banner5

banner29

Almanya'dan Türklere Nazi uygulaması!

Aşırı sağcı Afd’li vekil Kay Gottschalk "Almanya'daki Türk dükkânlarını boykot edin. Onların yüzde 70'i Erdoğan'ı destekliyor" dedi. Nazi Almanya'sında Yahudiler için yapılan boykotun aynısını Türkler için başlattı. Savcılık ise bu sözler için kovuşturma gereği bile gerek duymadı. Nazi uygulamaları resmi ağızdan meşrulaştırıldı.

Dünya 19.02.2019, 17:28 19.02.2019, 17:32
Almanya'dan Türklere Nazi uygulaması!

Almanya başta olmak üzere birçok Avrupa ülkesi kendileri için işletilmeyen birçok demokrasi uygulamasına kulaklarını kapatırken bu faşist tavırlara bir yenisi daha eklendi. Hem de Nazi dönemi Almanya'sını aratmayacak türden...

RESMİ AĞIZDAN TEK BİR TEPKİ YOK

Almanya'da aşırı sağcı parti AfD Başkan Yardımcısı ve Federal Meclis Milletvekili Kay Gottschalk, Almanya'nın Krefeld kentinde AfD'nin 24 Ocak'ta yılbaşı resepsiyonunda "Vicdan sahibi tüm vatandaşlara sesleniyorum: Almanya'daki Türk dükkânlarını boykot edin. Onların yüzde 70'i Erdoğan'ı destekliyor" dedi. Irkçılıktan belki de ağzı en çok yanan ülke olan Almanya’da bu sözlere resmi ağızlardan tek bir tepki bile gelmedi. Oysa yıllar önce Nazizm, benzer bir şekilde kendisini göstermişti. 1933’te Adolf Hitler liderliğindeki Nasyonal Sosyalist Alman İşçi Partisi (NSDAP) üyeleri Yahudilere ait olan dükkanların vitrinlerine Jude (Yahudi) yazmış ve "Almanlar. Kendinizi savunun. Yahudilerden bir şey satın almayın" yazılı afişlerle boykot başlatmışlardı. Başlarda çok da önemsenmeyen bu ırkçı hareket adım adım daha da zalimleşerek kısa süre içinde bir soykırıma dönüşecekti.

Nazi propagandasının bir kopyası olan Türk boykotunu dillendiren Kay Gottschalk’a Almanya’dan tek bir tepki bile gelmeyince Krefeld Belediye Meclisi'nin Sosyal Demokrat Partili (SPD) üyesi Halide Özkurt, Türkleri hedef alan Kay Gottschalk hakkında polise suç duyurusunda bulundu.

GENELLEME YOKMUŞ!

İlk başta AfD özelinde gibi görünen bu Nazi uygulamasının aslında Almanya için kurumsal bir etiket olduğu ise Halide Özkurt’un suç duyurusu sonrası belgelendi. Krefeld savcılığı "Türk mağazalarını boykot edin, çünkü yüzde 70’i Erdoğan'ı destekliyor" çağrısının genelleme biçimde bir millete karşı insanlıkla bağdaşmayan ırkçı bir tutum içermediğinin gerekçe göstererek kovuşturmaya gerek olmadığı hükmünü verdi.1933'te Hitler'in partisine üye Naziler, Yahudi dükkanlarından alışveriş yapılmaması çağrısında bulunarak boykot başlatmıştı.

SADECE AfD DEĞİL ALMANYA'NIN BAKIŞI BU

Savcılığın Nazi propagandasının bir kopyası olan bu söylem karşısında ceza vermek bir yana, soruşturulacak bir taraf görmemesi ise Almanya’da her geçen gün yükselen Nazi çığlıkları atan aşırı sağın devlet ağzıyla 'meşru' görüldüğünün en büyük kanıtı oldu.

Kaynak: Tarık Dağlı haber7

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Haftalardır kısıtlamalar nedeniyle evlerimizdeyiz. Sizce kısıtlamalar sona ermeli mi? Yoksa devam etmeli mi?
Haftalardır kısıtlamalar nedeniyle evlerimizdeyiz. Sizce kısıtlamalar sona ermeli mi? Yoksa devam etmeli mi?