banner30

banner29

Almanya, Yunanistan'a destek için sınıra polis gönderecek!

Almanya'nın eyaletlerinden Kuzey Ren-Vestfalya (KRV), Yunanistan-Türkiye sınırında göçmenleri engellemek için bulunan Yunan polis gücüne takviye Alman polisler göndereceklerini açıkladı.

Dünya 08.03.2020, 22:04
Almanya, Yunanistan'a destek için sınıra polis gönderecek!

Alman haber ajansı dpa'nın Kuzey Ren-Vestfalya (KRV) hükümetine yakın kaynaklara dayandırdığı habere göre KRV Eyalet Başbakanı Armin Laschet, konuyu yarın Berlin'de bir araya geleceği Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis ile görüşecek.

Hazırlanan plana göre Laschet, Türkiye sınırında görev yapan Alman polis sayısını kısa vadede altıdan 12'ye çıkarmayı, daha sonra da bu sayıyı birkaç misli artırmayı hedefliyor.

"2015'TEKİ GÖÇ TEKRARLANAMAZ"

DW Türkçe'de yer alan habere göre Almanya Başbakanı Angela Merkel'in partisi Hristiyan Demokrat Birlik'in (CDU) genel başkan adaylarından ve bu göreve seçilmesi halinde olası Almanya başbakan adaylarından biri olan Laschet, daha önce yaptığı açıklamada Almanya'ya yönelik, 2015 yılında yaşanan türden kitlesel bir göç olayının tekrarlanmasına izin verilemeyeceğini dile getirmişti.

Rheinische Post gazetesine konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Laschet, "Dış sınırların güvenliği Almanya'nın çıkarınadır" diyerek, Schengen bölgesindeki özgürlüğün, dışarıya karşı tek vücut olarak korunabileceğini ifade etti.

TÜRKİYE'Yİ HEDEF ALDI

Türkiye'yi de sert bir dille eleştiren Laschet, "Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın, sığınmacıların sırtından siyaset yapması kabul edilemez" dedi.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye erken seçime gitmeli mi?
Türkiye erken seçime gitmeli mi?